
Австралійські вчені виявили в отруті павука речовину, яка запобігає загибелі клітин після серцевого нападу.
Що відбувається
Воронкові павуки — одні з найнебезпечніших у світі. Укус цього членистоногого може спричинити нудоту, втрату свідомості і навіть призвести до смерті.
Група вчених австралійського університету Квінсленду виявила в отруті павука речовину, яка може бути ефективною при реабілітації після серцевого нападу. Сполуку назвали IB001.
Після серцевого нападу приплив крові до серця суттєво скорочується, серцеві тканини страждають від гіпоксії, внаслідок якої клітини серця гинуть.
IB001 блокує сигнали, що призводять до смерті клітин. За словами дослідників, препарат на його основі, введений негайно після нападу, здатний скоротити масштаби ураження серця та запобігти іншим тяжким наслідкам.
Вчені планують провести клінічні випробування препарату, що містить IB001, а також розробити ліки для підтримки функцій серця після операції з пересадки.
Що це означає
За оцінками ВООЗ, від серцево-судинних захворювань (ССЗ) щорічно помирають 17,9 млн осіб, причому у 80% випадках смерть настає після серцевого нападу. Серед факторів розвитку ССЗ виділяють неправильне харчування, відсутність фізичної активності, куріння та вживання алкоголю, а також діабет, підвищений рівень холестерину в крові, високий тиск та ожиріння.
Захворювання серцево-судинної системи можуть провокувати бляшки холестерину, що утворюються на стінках судин. Вони складаються з холестерину та сполук жирів, кальцію, волокон сполучної тканини. Коли бляшка розривається, утворюється тромб, який закупорює артерію і перекриває кров'яний потік, що призводить до серцевого нападу. Після нападу потрібен час на реабілітацію, в середньому 10-22 дні, крім того, людина може мати справу з довгостроковими наслідками, у тому числі й інсультом. Тривалість відновлювального періоду залежить від ступеня тяжкості серцевого нападу, віку та наявності інших захворювань.