Нові знімки поверхні Марса показали, що планета в давнину переживала сильні повені. Зображення було зроблено китайським марсоходом Zhurong на рівнині Утопія, повідомляє Nature.
Рівнина є ударним кратером, який, як вважається, колись був заповнений водою. Ця територія вважається однією з найперспективніших для пошуків позаземного життя, але вчені не отримували даних звідти протягом 45 років – з часів експедиції NASA «Вікінг-2» у 1976 році. Тоді апарат, що спускається, здійснив посадку в кратері і провів аналіз ґрунту.
Марсохід Zhurong працює на Марсі з 14 травня 2021 року. Він поступово рухається на південь до берегової лінії давнього океану.
Нове дослідження засноване на надісланому радіолокаційному зображенні. Вчені визначили, що ґрунт рівнини розділений на чотири шари загальною товщиною 70 метрів.
На самій поверхні розташовується десятиметровий шар реголіту (пухкої породи та пилу). Найпотужніший пласт із великих порід залягає на глибині 30-80 метрів. На думку дослідників, подібна структура вказує на відкладення осадових порід після періодичних повеней. Найбільше з них датували пізнім гесперійським та раннім амазонським періодами.
Дані радара не виявили присутності води на глибині до 80 метрів під поверхнею Марса. Але вчені не виключають, що водні пласти можуть залягати нижче в надрах.
«Ці знахідки могли б покращити наше розуміння геологічної та гідрологічної історії планет», – йдеться у тексті наукової роботи.