Народження бога Сонця з океану Нун
Спочатку в темряві не існувало нічого, окрім первозданного водного хаосу – безкрайого океану Нун. Уявлення про хаос як про водяну безодню було породжене щорічними розливами Нілу, коли вся річкова долина виявлялася затопленою. З океану Нун піднявся пагорб з богом Сонця Ра на вершині, який з'явився сам по собі без участі батька і матері. Ра виверг зі своїх уст бога повітря Шу і богиню вологи Тефнут. У цієї першої подружньої пари народилися близнята – бог землі Геб і богиня неба Нут. їхніми дітьми стали зорі (Нут часто зображали в шатах, оздоблених зорями) і дві пари богів – Осіріс із дружиною Ісідою та Сет з дружиною Нефтидою.
Так виник Всесвіт. Проте океан Нун при цьому не зник. Він оточував небо, і єгиптяни боялися, щоб він не затопив землю. Цей грізний океан зображений на стінах багатьох храмів у вигляді священного озера.
Поява людей
За одними міфами, люди народилися зі сліз бога Ра. Але частіше єгиптяни приписували створення людей богові Хнуму.
Він виліпив їх на гончарському крузі. Хнум мав владу над людською долею.
Він вкладав у кожного ка – життєву силу. Ка. духовний двійник людини, продовжувала існувати і після смерті господаря, забезпечуючи життя вічне у загробному світі. Вмістилищем ка слугувало тіло покійника. Тому єгиптяни прагнули зберегти тіла за допомогою муміфікації. На випадок пошкодження мумій у гробниці поміщали портретні статуї покійних.