Кухні бувають різні: просторі і зовсім мініатюрні, окремі та поєднані з вітальнею, вузькі та квадратні, а іноді й зовсім неправильної форми. Обідня зона часто розташовується біля вікна, а на вікно найкраще повісити тканинні ролети на вікна. Для кухні це практично та гігієнічно, на відміну від важких штор. Але як розмістити решту функціональних зон? Ділимося корисними порадами та лайфхаками для різних планувань.
Під плануванням ми передусім маємо на увазі розміщення робочої зони. Спершу треба продумати те, де буде саме вона. А вже тоді можна буде розташувати і обідню зону, і зону зберігання, і все інше. Ось які найпоширеніші планування робочої поверхні та меблів.
Лінійне планування
Найчастіше можна побачити, що варильна поверхня тут розташована по центру, а холодильник та мийка – по обидва боки від неї. Експерти з ергономіки стверджують, що такий варіант буде не найзручнішим. У центрі краще розмістити мийку та посудомийну машину (якщо є можливість підвести в це місце воду та каналізацію), холодильник – в одній стороні від неї (бажано зліва), а плиту – праворуч. Між цими трьома точками має бути достатньо вільного простору, щоб помістити на кухонній стільниці всю допоміжну техніку. Якщо простір дозволяє, встановіть духовку на висоті, якщо потрібно заощадити, її можна розташувати і під варильною поверхнею внизу.
Г-подібне планування
Це ідеальний варіант для маленьких кухонь, квадратних або прямокутних. Тут можна розмістити техніку за основним принципом «робочого трикутника» (цьому принципу, до речі, вже понад 70 років, але дизайнери досі успішно ним користуються). В одному кінці літери Г, утворених кухонними меблями, поставте холодильник, в іншому – плиту. А ось мийку і посудомийну машину можна розташувати в кутку букви Г, зробивши її кутовою. Той кінець, де буде плита, можна завершити пеналом, в який вбудовується духова шафа, а зверху поставити мікрохвильову піч – так ви заощадите робочу поверхню для розміщення допоміжної техніки.
П-подібне планування
Головна перевага цього планування – велика кількість вільного простору на робочій поверхні. Тут можна розміщувати основну техніку трьох зон не по кутах, а по лініях букви П. А в кути, яких тут два, і які не знадобляться нам власне для роботи, можна помістити мультиварку, хлібопічку, електрочайник, кавоварку та інші побутові прилади. Одна зі сторін робочої поверхні буде біля вікна. Тому на нього варто повісити не штори, а ролети – це набагато практичніше.
Острівне планування
Дуже популярний сучасний варіант для великих кухонь. Робочий простір тут розташований уздовж стіни (однієї чи двох, чи навіть трьох), а перед ним є так званий «острівець». Він може бути і зоною обробки їжі, і обідньою зоною – залежно від потреби. Сюди ж можна вбудувати варильну поверхню (тільки подбайте про те, щоб була можливість вбудувати зверху витяжку) або мийку та посудомийну машину (продумайте підведення води та каналізації). Якщо недостатньо місця на основній робочій поверхні, на «острівці» можна розташувати стаціонарно інші побутові прилади.