
Часом люди мають змогу споглядати вражаюче видовище: нічні небеса зненацька немовби спалахують. Грайливі веселки забарвлюють небо в червоні, жовті, фіолетові й зелені кольори – складається враження, ніби дивишся в калейдоскоп. Це явище називають північним сяйвом.
Найяскравіші кольори північного сяйва можна спостерігати поблизу полюсів планети, в Арктиці та Антарктиці. Але у середні віки це чудо часом розфарбовувало навіть небеса над Європою. У літописах, які розповідають про Льодове побоїще, битву Александра Невського з лицарями-хрестоносцями, ідеться про те, що в небі над Чудським озером з’явилося сяйво у вигляді вогненних списів і стріл. Тоді воїни Александра, гадаючи, що сам Бог на їхньому боці й що Він покликав своє небесне військо їм на допомогу, здобули блискучу перемогу.
Небесна гра світла довгий час залишалася загадкою для людей. Цей дивний феномен удалося пояснити тільки у XX столітті. Коли на Сонці відбувається спалах, у космос потрапляє сила-силенна частинок, що мчать зі швидкістю світла. Під дією магнітного поля Землі частинки змінюють траєкторію руху й зіштовхуються із частинками земної атмосфери. Під час такого удару передається електричний заряд. Коли частинка позбувається заряду, вона починає світитися! Магнітне поле нашої планети впливає на рух космічних частинок і спрямовує їх до полюсів, саме тому «живі вогники» найчастіше виникають в Арктиці й Антарктиці.