Періодична зміна умов довкілля викликала еволюційний тиск, у якому деякі форми життя могли вимерти і з'явитися нові. Дослідження опубліковано у журналі Science Advances.
Нещодавнє дослідження, проведене співробітниками Університету Лідса, показало, що рівень кисню в атмосфері Землі сильно змінювався мільярд років тому. Це призвело до прискореної еволюції ранніх ссавців.
Згідно із загальною теорією вчених, коли кисень вперше потрапив в атмосферу близько двох мільйонів років тому, він розвивався в три етапи, починаючи з Великої події окислення два мільярди років тому, коли кисень вперше з'явився в атмосфері. Близько 400 млн років тому на третьому етапі атмосферний кисень досягнув теперішнього рівня.
Невідомо, що сталося під час другої стадії неопротерозойської ери, яка почалася приблизно мільярд років тому і тривала 500 млн років. У цю епоху виникли ранні види тварин.
Вчені намагалися з'ясувати, чи було щось виняткове у змінах рівня кисню під час неопротерозойської ери, що вплинуло на ранню еволюцію тварин. Дослідники вимірювали різні ізотопи вуглецю у вапнякових породах, зібраних з мілководних океанів. Вони розрахували, яким був фотосинтез мільйони років тому і вирахували рівень кисню в атмосфері на основі співвідношення ізотопів різних форм вуглецю. В результаті вони відтворили рівні кисню в атмосфері за останні 1,5 млрд років. Так вчені зрозуміли, скільки кисню дифундувало в океан для підтримки раннього морського життя.
Досі вчені думали, що після Великої події окислення рівень кисню був або низьким, а потім підскочив якраз перед еволюцією перших тварин, або – рівень кисню був високим протягом багатьох мільйонів років до того, як з'явилися тварини.
Нове дослідження показало, що рівні кисню були набагато динамічнішими. Коливання між високим та низьким рівнем існували задовго до того, як з'явилися ранні форми життя тварин. Виявилося, що в океанському середовищі, де жили ранні тварини, було достатньо кисню, а потім періоди, коли його немає. Ця періодична зміна умов довкілля викликала еволюційний тиск, у якому деякі форми життя могли вимерти і з'явитися нові.