Шість тисяч років тому пацієнтці спробували вилікувати вухо трепанацією.
Дослідження стародавньої гробниці Ель-Пендона в Іспанії показало, що хірургія набагато старша, ніж ми могли уявити. Поховання дольмена датуються четвертим тисячоліттям до нашої ери. Серед останків вчені виявили череп зі слідами трепанації у скроневих частках. Зміни кісток говорять про хірургічне втручання на лікування вуха.
Згідно з дослідженням, череп належав жінці, яка перенесла болісну операцію і після цього дожила до похилого віку. Археологи та медики, які вивчали знахідку, підозрюють, що пацієнтка мала гостру інфекцію середнього вуха. Без лікування вона може призводити до появи видимої шишки, менінгіту та смерті.
До середини позаминулого століття подібні операції виконували лише в крайньому випадку – як остання спроба врятувати життя. Відповідно, шість тисяч років тому причиною такого втручання міг стати лише серйозний стан, що загрожував життю.
Перфорації в кістках говорять про те, що мастоїдектомії було дві, зроблені вони в різний час. В одному випадку кісткова тканина встигла затягнутися та відновитися до кінця життя. Інша операція була зроблена пізніше, сліди лікування помітні чіткіше. Ймовірно, між процедурами минуло кілька місяців чи років.
Під час першої операції давній хірург виконав очищення та дренування, видаливши уражену кістку та з'єднавши соскоподібний відросток з барабанною порожниною.
Втручання являло собою поступове кругове свердління. Без сучасної анестезії це викликало б нестерпний біль. Тому пацієнта потрібно було утримувати силою або давати йому психотропну речовину, щоб полегшувати біль та вводити у несвідомий стан.
З огляду на те, що епоха була дометалургійною, операція проводилася кам'яним інструментом. Швидше за все, він був виготовлений з кременю – кілька подібних знарядь та крем'яних лез було знайдено серед похоронного інвентарю.
Проте операція, проведена шість тисяч років тому, врятувала життя пацієнту. За словами вчених, тепер це найраніше хірургічне втручання в історії людства, що виявили.