Стародавні єгиптяни відомі багатьма речами, такими як муміфікація, велика піраміда, складна система письма та віра у потойбічне життя. Враховуючи, що смерть і відданість багатьом божествам були настільки помітні у цій культурі, хто був давньоєгипетським богом смерті?
Хоча Осіріса часто вважають єгипетським богом підземного світу або богом мертвих, експерти далеко не однозначні у своїх оцінках.
Андреа Кучарек, яка керує проектом Гейдельберзького університету в Німеччині, присвяченим ритуальним текстам Осіріса, впевнена, що цього бога не варто називати «богом смерті».
«Він не приносить і не викликає смерті, але керує мертвими. Насправді він також багато в чому бог життя, що забезпечує родючість рослин, тварин і людей».
Стародавні єгиптяни бачили в Осірісі особливе божество; після того, як він «помер», його життя було ритуально відновлено.
«Осіріс був незвичайним серед єгипетських божеств, оскільки він сам помер і був відроджений до життя у новому перетвореному стані завдяки ритуалам. Звичайні померлі люди в Єгипті сподівалися пройти той же процес перетворення і повернення до життя, використовуючи ті самі ритуали, які проводилися для Осіріса, тому в певному сенсі він служив для них зразком», – зазначив Марк Сміт, професор єгиптології на пенсії в Оксфордському університеті.
З мертвими асоціювалися й інші єгипетські божества, такі як Анубіс, Гор, Хатхор та Ісіда. Однак також було б неправильно називати будь-кого з них богом смерті. Анубіс із головою шакала – особливо важливий бог, пов'язаний із мертвими. Емілі Тітер, єгиптолог та дослідник з Варшавського університету, зазначила, що він скоріше був «богом бальзамування». У єгипетській міфології Анубіс виконав найпершу муміфікацію – самого Осіріса.
«Давні єгиптяни не мали культу смерті, і, як наслідок, вони не поклонялися богу смерті», – пояснив єгиптолог Мартін Боммас, директор Історичного музею Університету Маккуорі в Австралії.
Найближчою надприродною істотою, яку стародавні єгиптяни мали до «бога смерті», може бути ледве зареєстроване єгипетське божество під загальною назвою «Смерть, Великий Бог», який згадується вкрай рідко і являє собою зле, а не корисне явище.
Один з дуже небагатьох випадків, коли в стародавніх текстах зустрічається цей загадковий бог, з'являється на папірусі, який датується приблизно 3000 років тому, 21 династією. На цьому папірусі зображений «крилатий змій із двома парами людських ніг та людською головою, а його хвіст закінчується головою шакала». Напис на папірусі говорить, що це божество називається «Смерть, великий бог, що створює богів і людей». Вчені не виключають, що це божество може бути спробою створити якийсь «авторський» культ, проте його основоположник не досяг успіху і божество не прижилося.
В результаті, хоча у єгиптян були боги, присвячені мертвим і муміфікації, ідея бога, присвяченого самої смерті, так і не знайшла свого життя.