Протягом першої половини XIX ст. український напрямок визвольного руху еволюціонував від боротьби нащадків козацької старшини за відновлення автономії України до появи нової суспільної еліти – української інтелігенції, яка здійснила спробу висунути програму національного визволення українців.
Передумови
Поява в лівобережної козацької старшини необхід представляти до розгляду справ про надання прав і ського дворянства необхідні історичні документи. Діяльність в Україні масонських організацій: поєднання українськими дворянами масонських ідеалів свободи, рівності та братерства зі своїми політичними прагненнями. Поширення західноєвропейських ідей: визнання народу носієм вищої влади, що має право на власну національну державу, та романтизму з його прихильністю до народної культури.
Прояви
На Лівобережжі внаслідок пошуків нащадками козацької старшини документів для отримання дворянства і поширення ідей масонства відбувається пробудження національної свідомості, виникає рух, очолюваний дворянами-автономістами. Основна мета – відновлення і автономії Гетьманщини.
На Слобожанщині в 1805 р. було засновано Харківсьий університет, що став центром українського культурного відродження. Викладачі та випускники університету досліджували культуру та історію України, упроваджували українську мову в літературне користування.
Значення
Завдяки діяльності дослідників-аматорів із Лівобережжя були видані перші етнографічні та історичні праці, які сприяли «відкриттю України» наступними поколіннями.
Культурне відродження на Слобожанщині у наочнювало необхідність подальшої боротьби за права українців. За змістом воно було набагато перспективнішим, ніж боротьба дворян-автономістів за відновлення прав Гетьманщини.