Неп ґрунтувалась на ринкових відносинах і різноманітних формах власності. Проведення цієї політики стало компромісом, тимчасовим відступом більшовиків від планів негайної розбудови комунізму.
Впровадження непу збіглося в часі зі страшним лихом. Посуха, зруйноване господарство стали причиною першого в Україні голодомору 1921-1922 рр. Допомога голодуючим почала надходити тільки навесні 1922 р., коли сотні тисяч селян уже померли від голоду.
За кілька років відновлено сільське господарство, промисловість і торгівлю. Досягнуто головної мети: влада змогла уникнути другої громадянської війни.
Саме в період непу (30 грудня 1922 р.) Україна перетворилася на складову частину майбутньої супердержави – Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
Роки непу стали для України та й усього Радянського Союзу найкращими за весь період існування держави. Їх навіть назвали «золотими», адже було досягнуто найвищих темпів розвитку країни за всі сімдесят років радянської влади!
Крім того, неп стає своєрідним «ренесансом» для української культури. Відбувається бурхливий розвиток літератури, образотворчого мистецтва, навіть кіно. Саме в роки непу почала випускати фільми перша в Україні Одеська кіностудія і було побудовано знамениту Київську кіностудію.
У своїй діяльності українські митці, попри всі політичні перепони, досягають феноменальних висот.
Щодо культури простого народу – тут мова йшла про ліквідацію неписьменності. За переписом 1920 р., із 26 мільйонів населення України неписьменних (віком від восьми років) налічувалося понад 12 мільйонів людей. Для вирішення цієї проблеми вже до кінця 1925 р. було відкрито 13 тисяч шкіл, гуртків і пунктів ліквідації неписьменності (лікнепів). Як наслідок, 1928 р. чисельність письменних в Україні становила вже 70%.
Слід зазначити, що для незалежної України неп дає деякий досвід ринкових відносин і вміння в найкоротший термін виводити країну з кризи.