Київ переходив із рук до рук за період від 1146 до 1246 р. 47 разів 24 князя по черзі відвойовували його один у одного. У 1154 р. його захоплює Долгорукий, а у 1169 р. Андрій Боголюбський з половцями повністю розграбували і спалили місто, вирізавши все населення. Андрій Боголюбський не став княжити у Києві, а віддав його у долю. При Андрієві Боголюбському і Всеволоді Велике Гніздо політичним центром стало місто Володимир. Князь Володимир теж став зватися Великим.
Але Київ залишався постійним яблуком розбрату для всіх сильних князів. У 1203 р. його розграбував і захопив смоленський князь Рюрик Ростиславич, перемігши галицько-волинського князя Романа Мстиславича.
Найдавніші міста Київської Русі: Київ, Новгород, Ладога, Смоленськ, Полоцьк, Ізборськ, Чернігів, Переяслав, Турів, Ростов. Білоозеро, Плесків (Псков), Тмутаракань, Муром, Овруч, Володимир-Волинський росли і розвивалися. Окремі князі та бояри не хотіли коритися центральній владі.
У 1223 р. відбулася перша битва з монголами на річці Калка. У ній брали участь майже всі князі південноросійських князівств. У похід рушило об’єднане військо – київське, чернігівське, смоленське, курське, трубчевське, путивлівське, волинське і галицьке ополчення, а також залишки половецьких загонів, але навіть у бою кожен князь вирішував сам за себе. І це згубило військо, додому повернулася лише його десята частина.
У 1237 р. почалася татаро-монгольська навала. У грудні 1240 р. Київ було зруйновано. Титул «великих князів всієї Русі» з початку XIV ст. почали носити володимирські князі.
Перемоги монголів неабиякою мірою залежали від жорсткої військової дисципліни. За найменшу провину воїна страчували, а за значну провину розплачувався життям його військовий підрозділ. При цьому забезпечувати усім необхідним себе і свого коня воїн повинен був сам.
Онук Чингизхана Батий отримав частину земель до якої входили Крим і Русь. Батий розпочав свій похід на захід у 1237 р. Розоривши Рязань, Москву, Володимир на Клязьмі, його війська не дійшли до Новгорода, і в 1239 р. він підкорив Переяслав, Чернігів, розорив Київ, Кам’янець, Володимир-на-Волині, Галич і Додижин. Потім частини орди розгромили Польщу, Моравію, пройшли Угорщиною, Хорватією і Долмацією. У1242 р. орда Батия спустошила Боснію, Сербію, Болгарію.