Столиця давнього Хетського царства Хаттуса розташована на території сучасної Туреччини. Археологи відносять руїни до бронзового віку – близько 2000 року до нашої ери, коли ця забута нині держава тяглася від Егейського моря на заході та до берегів Євфрату на сході.
Нещодавно під час розкопок археологи виявили 249 загадкових символів у кам'яному тунелі Єркапи. Вчені вважають, що вік цих знаків налічує близько 3500 років.
Наразі вчені різних спеціальностей досліджують письмена, які попередньо визнали зображеннями богів. Сам тунель Єркапи, певне, у відсутності оборонного значення, швидше за все, був культовою спорудою.
Можливо, саме ієрогліфи допоможуть дослідникам розгадати справжнє призначення тунелю. Хоча час не пощадив деякі знаки, більшість із них добре збереглися.
«Оскільки вони написані фарбою, нам потрібно інтерпретувати їх як графіті. Ми припускаємо, що їх створювали не довго і таким чином, щоби сенс можна було швидко зрозуміти», – Андреас Шахнер, професор Німецького археологічного інституту.
Більшість ієрогліфів, знайдених у тунелі, можна побачити на монументальних написах та печатках. Тому, вчених чекає кропітка робота – співвіднести вже розшифровані тексти з новими знахідками.
Хети відомі переважно за клинописними текстами, але нове відкриття показує, що хетська культура також мала й іншу систему письма – анатолійську. Після розпаду Хетської держави клинопис зник, але анатолійськими ієрогліфами продовжували користуватися.
У південній частині Центральної Анатолії такі написи наносили навіть під час залізного віку, тобто, тоді, коли хети вже давно зійшли з історичної арени.