Археологи виявили останки представників еліти стародавньої культури, які жили у глибокій та недоступній африканській печері Ірунгу у Габоні. Ці люди видаляли окремі зуби, щоб змінити риси обличчя.
Скелети 28 людей, яким близько 500 років, були поховані в печері Ірунгу, незвичайній печері в Габоні, на заході Центральної Африки. Про відкриття вперше оголосила група французьких та габонських дослідників 18 грудня 2018 року. Тоді вчені називали відкриття «унікальним» для Африки, оскільки людських останків практично «не існує» в африканських ґрунтах.
Причина, через яку людські останки рідко знаходять в Африці, у тому, що ґрунт у регіоні вкрай кислий, що призводить до швидкого розкладання. Ось чому відкриття 28 скелетів у печері Ірунгу таке важливе для археології.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі Antiquity, вчені виявили, що люди, чиї останки знайшли в печері, демонстрували «культурне видалення зубів». Це означає, що практикували модифікацію обличчя шляхом видалення зубів.
У печеру в Габоні можна спуститися лише через два отвори у стелі, а її глибина – 25 метрів. Чотири основні рівні мають загальну площу близько 2000 кубічних метрів, але переміщатися печерою вкрай складно.
Археологи повідомляють, що загалом у печері виявлено останки 28 осіб, які були поховані з «сотнями цінних металевих предметів». Дослідники вважають, що останки належать «важливим людям та їхнім принесеним у жертву слугам». У дослідженні наголошується, що серед знайдених артефактів були: «486 залізних та 26 мідних предметів, 127 атлантичних морських раковин та 39 зубів хижаків».
Вчені виявили, що щонайменше 24 дорослих навмисно видалили верхні зуби, що викликало «дуже помітні зміни в рисах обличчя». Це, на думку дослідників, працювало як сильний етнічний маркер або групова ідентичність.
У сучасному світі так звані «бодімодифікації» – це навмисна зміна свого зовнішнього вигляду, як правило, з естетичних, сексуальних чи релігійних причин або для демонстрації своєї відданості групі.