Археологічні знахідки в Чорній пустелі Йорданії показують, що люди використовували кам’яні печі для випікання хліба ще 14 400 років тому.
Дослідники виявили обгорілі залишки коржика, який випікали мисливці-збирачі 14 400 років тому. Це найстаріший прямий доказ хліба, знайдений на сьогоднішній день, що передує появі землеробства принаймні на 4000 років.
Двадцять чотири знахідки, схожі на хліб, були знайдені в двох вогнищах натуфійського місця мисливців-збирачів, відомого як Шубайка 1.
Отримані в 2018 році дані свідчать про те, що виробництво хліба на основі диких злаків могло спонукати мисливців-збирачів вирощувати злаки, і таким чином сприяло сільськогосподарській революції в період неоліту.
Мікроскопічний аналіз камінних знахідок показав, що місцеві жителі використовували близько 95 різних рослин, в основному очеревину, яка дає їстівне коріння, пагони та «горіхи». Знайшли також ячмінь, овес і пшеницю. Однак, чи ці стародавні люди в Леванті, натуфійці, навмисно вирощували зерно чи випадково збирали їстівні бур’яни, досі неясно.
24 залишки, проаналізовані в цьому дослідженні, показують, що ячмінь, однозернянка та овес, були подрібнені, просіяні та розім’яті перед приготуванням. Залишки дуже схожі на прісні коржики, виявлені на кількох неолітичних і римських стоянках у Європі та Туреччині. Обвуглені залишки в Йорданії є першим прямим доказом того, що виробництво хліба передувало сільському господарству.
Крім хліба, в регіоні були виявлені такі матеріали, як насіння дикої гірчиці, деякі кістки тварин і три різних види сиру. Для справді старовинної страви ідеальним компаньйоном до найдавнішого хліба є найдавніший сир. Найдавнішим залишкам твердого сиру 3200 років, вони датуються XIII століттям до нашої ери. Його знайшли в гробниці Птахмеса, мера стародавнього міста Мемфіс в Єгипті.