Чартизм (від англ. «хартія») – перший масовий народний рух за виборчу і соціальну реформи, який розпочався у Великій Британії з 1836 р.
Причини виникнення
• Промислові кризи 1825 і 1836 рр. та спричинене ними зростання безробіття в 1825–1830 і 1836–1840 рр.
• Обурення прийнятим парламентом Законом про бідних (1834) і запровадженими за ним робітними домами.
• Поширення ідей про необхідність запровадження загального виборчого права для реалізації економічних інтересів народу. Мета. Здійснення «радикальної реформи» палати громад,
інакше кажучи, правильного і повного представництва всього народу Великої Британії та Ірландії.
Вимоги. Рівне представництво. Країна повинна бути поділена на 200 округів із приблизно рівною кількістю населення. Кожний округ обирає до парламенту одного депутата. Загальне виборче право для всіх чоловіків віком від 21 року. Щорічні вибори всіх депутатів парламенту. Скасування майнового цензу для виборців. Таємне голосування на виборах. Платня для депутатів із державної скарбниці.
Засоби досягнення мети. Виключно мирні й конституційні засоби, наприклад публічні мітинги, влаштовані з метою обговорення недоліків існуючої системи, визначення засобів їх подолання і прийняття відповідних петицій для надання їх до парламенту.
Напрямки
• Ліві («фізична сила»). Лідери: О’Коннор, О’Брайєн, Стеффенс. Боротьба за втілення Хартії усіма можливими, а інколи й незаконними засобами.
• Праві («моральна сила»). Лідери: Атвуд, Ловетт. Боротьба виключно моральними засобами впливу на парламент (мітинги, процесії, петиції). Необхідність союзу робітників із підприємцями.
Основні дії
1838 р. – Прийняття «Народної хартії» – проекту нового закону про виборчу реформу.
1839 р. – Подання до парламенту першої петиції про «Народну хартію».
1842 р. – Подання до парламенту другої петиції про «Народну хартію».
1848 р. – Подання до парламенту третьої петиції про «Народну хартію».
Результат чартистського руху. Із 1848 р. розпочався занепад чартистського руху. Загалом рух завершився поразкою. Чимало колишніх чартистів у майбутньому стали активними радикальними політиками.
Історичне значення
• Боротьба чартистів сприяла формуванню основ громадянського суспільства у Великій Британії.