Британські дослідники виявили наскельні знаки, які можуть бути раннім прикладом писемності з усіх відомих. Їхній вік оцінюється в 20 тисяч років, повідомляє Cambridge Archaeological Journal.
Команда проаналізувала понад 800 зразків точок, ліній та Y-подібних фігур часів льодовикового періоду, знайдених у всій Європі. Поруч із ними часто знаходили також малюнки тварин.
Вчені припустили, що мисливці верхнього палеоліту використовували ці символи, щоб зафіксувати важливу інформацію – відомості про шлюбні сезони тварин, орієнтовані на місячний календар. Отже, знаки можна назвати прикладом протописьменності, який мінімум на 14 тисяч років старший за інші приклади письма.
Дослідники проаналізували наскельні символи з допомогою методики, яка застосовувалася для розуміння ранньої форми грецького тексту. Велику базу зразків зіставили з циклами народження тварин, чиї фігури були позначені поруч із ними: диких коней, великої рогатої худоби, оленів і мамонтів. Внаслідок цього вдалося знайти явні збіги.
На думку вчених, символи можуть бути проміжним етапом між примітивними знаками і звичною нам писемністю.
«Дослідження показує, що мисливці-збирачі льодовикового періоду були першими, хто використав систематичний календар та мітки для запису інформації про великі екологічні події», – зазначив археолог Пол Петтітт із Даремського університету у Великій Британії.