Наші пращури з'явилися на планеті 6 мільйонів років тому. Але яке місце вважається найдавнішим регіоном їхньої присутності?
Археологи розриваються між двома історичними об'єктами. Обидва перебувають у Африці – перший у Кенії, а другий в Ефіопії.
Найдавніше археологічне місце на Землі
У місці під назвою Ломекві-3 у Кенії було знайдено кістки гомінідів та кам'яні знаряддя. У дослідженні 2015 року вчені повідомили, що ретельніше вивчення відкладень артефактів дозволило їм припустити, що вік знахідок становить близько 3,3 мільйона років. «Місцеві» інструменти, ймовірно, були виготовлені афарськими австралопітеками. Австралопітек міг використовувати кам'яні знаряддя для розколювання горіхів у цьому місці.
Проте низка робіт ставить під сумнів становище артефактів із Ломеки-3. На думку експертів, деякі артефакти не можуть бути датовані. Іншими словами, те, що знайдено на місці знахідки, може не відноситися до того ж періоду, що й відкладення, в яких воно було знайдено.
Багато археологів вважають, що найдавніші людські «сліди» знаходяться в басейні Афар. Зокрема, йдеться про кам'яні знаряддя віком 2,6 мільйона років, знайдені поблизу річки Кадагону в Ефіопії. Ці артефакти могли бути зроблені австралопітеком гархи – пращуром людини, яка жила в Східній Африці близько 2,5 мільйонів років тому. Скам'янілості цього виду було знайдено разом із кам'яними знаряддями. Вчені вважають, що австралопітек Гархі був одним із перших пращурів людини, які виготовили вдосконалені знаряддя праці.
Варто зазначити, що дослідження інструментів в Ефіопії проводяться вже кілька десятиліть, а в Кенії лише кілька років. Це викликало підозри серед вчених.
Але є і третій кандидат на звання «найдавнішого археологічного об'єкта», який може належати регіону Ладі-Герал в Ефіопії. Експерти виявили на цьому місці фрагмент нижньої щелепи гомініду із зубами. Проаналізувавши навколишні відкладення, вони визначили, що його вік становить 2,8 мільйонів років.
Але навіть тут багато експертів мають сумніви. Коротше кажучи, знаряддя праці з району річки Кадагона є найчіткіше підтвердженими останками і можуть з гордістю носити звання «найдавнішого археологічного об'єкта на Землі».