
Одне з найкрасивіших міст України, розташоване по обидва береги Дніпра.
Історія міста Дніпропетровськ сягає сивої давнини. УII тис. до н. е. на дніпровських землях існувала скіфська держава. У XVII ст. тут була розташована польська фортеця Кайдаки, споруджена 1635 р., а після її зруйнування – три козацькі зимовища. 1660 р. біля сучасного Дніпропетровська з’являється селище Новий Кодак. Але офіційна історія міста розпочалась 1776 р., коли російська імператриця Катерина II вирішила збудувати південну столицю Російської імперії. Місто назвали на честь імператриці Катеринославом. За задумом архітекторів воно мало дорівнювати Санкт-Петербургу. Центр мав прикрашати храм, більший за ватиканський собор Петра і Павла. 1797 р. за наказом Петра І місто перейменували на Новоросійськ. За часів УНР у 1918–1926 рр. місто називалося Січеслав, а 1926 р. отримало назву Дніпропетровськ на честь більшовицького діяча Григорія Петровського.

Бурхливий розвиток міста припав на кінець XIX ст. Тоді було відкрито Криворізьке залізорудне родовище, побудовано Катерининську залізницю та розпочато будівництво найбільших металургійних заводів. Посеред Дніпра в межах Дніпропетровська розташовано кілька островів. Деякі з них після будівництва дамби Дніпрогесу були затоплені, а деякі можна побачити й нині. Наприклад, на Монастирському острові вже у IX ст. існував монастир. Тут княгиня Ольга перечікувала бурю по дорозі до Константинополя, зупинявся князь Володимир Великий, ідучи на Херсонес.
Сучасний Дніпропетровськ – великий культурний центр. У місцевому історичному музеї зберігається унікальна колекція стародавніх кам’яних статуй («кам’яних баб» – від тюркського «вава» – предок). Це одна з найбільших колекцій стародавньої кам’яної пластики на Україні (80 статуй)! Місто прикрашає величний Спасо-Преображенський собор, зведений 1830 р. за наказом Миколи І. Перший камінь майбутнього собору заклала іце Катерина II. А біля огорожі Преображенського собору знаходиться Катерининська, або верстова, миля у вигляді стовпа. Вважають, що це одна з верстових миль, що були розставлені 1789 р. за маршрутом подорожі імператриці Україною.
У Свято-Троїцькому кафедральному соборі знаходиться ікона з частинкою Маврійського дуба, під яким Аврааму з’явилася Пресвята Тройця у вигляді мандрівників.
У Дніпропетровську знаходилась колишня резиденція князя, генерал-губернатора і фаворита імператриці Катерини II князя Г. Потьомкіна. Палац для нього спорудили 1786 р.
Цікавими архітектурними спорудами Дніпропетровська є Свято-Миколаївський собор, перша чоловіча гімназія, будинок земської лікарні, гірничого інституту, міської управи, зимового театру.