Вугілля – найважливіший вид викопного палива. При горінні воно дає велику кількість тепла. Цей процес відбувається дуже швидко, а от для утворення вугільних покладів знадобилися мільйони років. Найціннішим їхнім різновидом є антрацит. Це паливо високої якості, у якому майже немає вологи. До того ж горить воно без диму, що робить використання антрациту дуже вигідним. Не дивно, що ще в середині XIX ст. у різних країнах почали створювати кар’єри й шахти з видобутку цього виду палива. З огляду на те, що багато родовищ розміщувалися далеко від мегаполісів, шахти обростали невеликими містечками.
Одним з них була Централія, розташована в штаті Пенсильванія (США). Вугільний бізнес виявився тут прибутковим, і в містечку розпочалося бурхливе будівництво: були зведені зручні будинки, школи, готелі, театр, банк. Централія процвітала до середини минулого століття, коли родовище стало виснажуватися, а багато промислових підприємств перейшли на інші види палива – нафту й природний газ. Якийсь час видобуток тривав, але поступово компанії розорялися, і життя в місті завмирало. Про нього зараз мало б хто згадав, якби не одна дивовижна подія: у 1962 р. в одній із шахт спалахнуло вугілля. Сьогодні достеменно ніхто не скаже, хто підпустив до антрациту червоного півня. Одна з версій полягає в тому, що в травні того злощасного року місцеве керівництво вирішило очистити міське звалище, розташоване в покинутому кар’єрі. Спочатку все йшло як звичайно: сміття підпалили під наглядом пожежників і дали якийсь час горіти. Але далі все пішло за пекельним сценарієм – вогонь проник у шахту, і антрацит спалахнув. Найбільш парадоксальним є те, що він горить уже півстоліття!
Спочатку це не дуже турбувало жителів, але невдовзі вони почали звертати увагу на підвищену температуру ґрунту й на гарячу пару, що валувала з-під землі. Усю серйозність ситуації городяни усвідомили в 1979 році. На одній з бензозаправок перевіряли рівень пального в резервуарах і з жахом виявили, що його температура піднялася до +78 °С. Гасіння підземної пожежі визнали фінансово невиправданим, тому виділили кошти для евакуації місцевого населення. На палаючій землі залишилося кілька осіб. Навідуються сюди всюдисущі туристи й учені, які отримали можливість вивчити здатність рослин і бактерій виживати при високій температурі.
Чи знаєте ви, що...
Централія стала своєрідною лабораторією для науковців університету сусіднього містечка: вони знаходять тут бактерії та примітивні рослини, які зазвичай ростуть у жерлах вулканів.