Досліджень на цю тему, як не дивно, мало, хоча припущень — безліч. На думку вчених з Угорщини, однією з причин такої поведінки є висока концентрація уваги на мові господаря, а це означає, що собака чує знайоме слово.
Собаководи вважають, що нахил голови набік у собак має багато причин. Однак, як зазначають вчені з Університету Етвеша Лоранда (Угорщина), насправді відомо мало, хоча припущень висунуто безліч. Наприклад, про те, що собаки таким чином піднімають одне вухо, щоб краще почути господаря. Або люди реагують на таку позу тварини з великою теплотою, і це дає позитивне підкріплення псу.
Про недостатню вивченість теми говорить і доктор філософії Стенлі Корен, який ще в 2013 році опублікував своє пілотне дослідження з цього приводу в журналі SC Psychological Enterprises Ltd. Його робота показала, що собаки з витягнутою мордою частіше нахиляють голову, слухаючи голос господаря, ніж породи з плоским «обличчям» на кшталт мопсів. Проте і «плоскоморді» собаки також періодично нахиляють голову.
Професор вважає, що наші чотирилапі друзі роблять так, щоб краще бачити господаря. Воно й зрозуміло, адже у собак найчастіше витягнута морда. Якщо ви приставите кулак до свого носа, то зрозумієте, що він частково загороджує огляд. Поворот голови трохи вбік і вниз вирішує проблему: кут огляду трохи відкривається.
Інші дослідники у 2014 році показали, що собаки повертають голову трохи вліво, коли чують знайому голосову команду, а вправо — коли говорить незнайомець. Проте йшлося не про нахил, а лише про поворот голови. Вищезгадані угорські дослідники також знайшли пояснення саме нахилу голови собак і представили свої висновки в журналі Animal Cognition . У їхньому дослідженні взяли участь 40 домашніх собак різних порід. Кожна з них мала запам'ятати назви двох раніше незнайомих іграшок.
Потім тварини пройшли три однакові випробування, перше з яких провели через місяць після «знайомства» з іграшками та передачі таких господарям собак. Вихованця просили принести одну з пари нових іграшок, вибраних випадково. Те саме тваринам пропонували зробити через два, а потім три місяці після першого випробування.
Загалом собаки приносили іграшки 12 разів. Під час кожного завдання вчені наголошували на наявності або відсутності нахилу голови вихованців. Як з'ясувалося, тварини, які краще запам'ятали назву предметів і не плуталися в них, нахиляли голову набагато частіше за інших. Тому фахівці припустили, що різниця в поведінці собак пов'язана зі сприйняттям знайомих (значущих) слів або є ознакою підвищеної уваги. Цікаво, що собаки породи Бордер-Коллі нахиляли голову частіше, ніж інші породи.