Люди, які зустрічали у своєму житті слонів (у заповідниках чи дикій природі), завжди залишаються під сильним враженням. Протягом багатьох століть людей вражала поведінка слонів, їхня "вихованість" та розум.
Слони — дивовижні та величні істоти, а їх когнітивні здібності просто вражають.
Існує думка, що слони "ніколи нічого не забувають". Звичайно, це трохи роздута цитата, але ці тварини дійсно мають дуже розвинену пам'ять. У слона дуже великий мозок. Крім цього, у тварини дуже високий коефіцієнт енцефалізації. Це міра відносного розміру мозку, що характеризує розвиненість інтелекту тварини. У багатьох ссавців цей показник не перевищує 1, а у слона він дорівнює 1,7 (людина має 7,4 - 7,8).
У слонів дуже добре розвинений гіпокамп, який відповідає за просторову пам'ять, а також за перехід короткочасних спогадів у довготривалі. Ці навички є дуже важливими для виживання. Наприклад, якщо стадо пережило посуху, слоненя може це запам'ятати, і в дорослому віці він вже зможе розрізняти перші ознаки швидкої посухи в регіоні та йти з цієї території. Також слони запам'ятовують місця одразу декількох водойм, щоб не померти від спраги в Африці.
Слони також здатні розпізнавати всіх членів своєї сім'ї. Це дуже важливо для цього виду, тому що по досягненню 14 років самці слонів йдуть зі стада. Тому групи зазвичай складаються з дитинчат та матерів. Якщо череда зустрічається з незнайомим самцем - це ознака небезпеки, і тваринам потрібно швидше йти. Для цього дуже важливо вміти відрізняти "своїх" від "чужих".
Крім цього дослідження показують, що слони також пам'ятають товаришів, із якими вони провели якийсь час. Дивний випадок стався 1999 року. У Заповіднику слонів у штаті Теннессі жила слониха на ім'я Дженні. Самка дуже пожвавішала, коли до заповідника прибув новий слон Ширлі. Вивчивши біографію тварин, працівники виявили, що ці двоє виступали в одному цирку лише кілька місяців, але 22 роки тому!