Навіть у лабораторних умовах бджоли сьогодні живуть менше трьох тижнів. Це майже вдвічі менше, ніж наприкінці минулого століття. Причини таких змін невідомі, проте вони ведуть до скорочення терміну існування бджолиних сімейств, завдаючи суттєвої шкоди і бджолярам, і природі.
Тривалість життя бджіл скоротилася вдвічі порівняно з 1970-ми роками. Більше того, такі зміни виявили у лабораторних умовах, а отже, вони не пов'язані із забрудненням та іншими факторами природного середовища. Можливо, проблема корениться в геномі і виникла в результаті застосування сучасних технологій бджільництва, призводячи до зниження їхньої продуктивності та стійкості до паразитів. Про це розповідається у статті, опублікованій у журналі Scientific Reports.
Бджолині колонії мають певний термін життя, і бджолярі іноді замінюють старі сім'ї на нові. Проте в останні роки це доводиться робити дедалі частіше. У причинах розбиралися біологи з Університету штату Меріленд – Ентоні Нірман (Anthony Nearman) та Денніс Ван Енгельсдорп (Dennis van Engelsdorp). Вони забирали з вуликів личинки не пізніше доби після появи на світ, інкубували та утримували дорослих комах у лабораторії.
З'ясувалося, що середня тривалість життя робочої бджоли становить близько 17,7 днів. В аналогічних експериментах, які проводили у 1970-х, показник був майже вдвічі більшим – 34,3 дні. Зрозуміло, лабораторні умови дуже відрізняються від життя у бджолиній сім'ї, проте аналіз літератури показав, що аналогічне скорочення терміну життя спостерігається у комах у колоніях. Автори провели моделювання ефекту, який мають надавати ці зміни на частоту заміни колоній, і результати збіглися з трендом, що спостерігається останніми роками.
Проблема може бути пов'язана з впливом пестицидів або вірусів, які повпливали на бджіл, ще дозріваючи в стільниках або в перші години життя, отримуючи їжу від дорослих робочих особин. З іншого боку, вченим не вдалося виявити інших порушень, які мають виникати за такого впливу. Можливо, джерело корениться глибше – у геномі бджіл, яких масово розводять для отримання меду та запилення сільськогосподарських рослин.