Надзвичайно різноманітні і населяють майже всю Землю від полярних країн до екватора. Багато з них дуже поширені, як, наприклад, кімнатна муха, м’ясна муха, зелена муха, які трапляються влітку в усіх тих місцях, де є органічні гнилі речовини і взагалі нечистоти.
Харчуються соком рослин, іноді – кров’ю. Личинки розвиваються в органічних рештках. Багато мух – переносники небезпечних захворювань.
Мухи приносять на своїх кінцівках збудників хвороб, заражаючи ними їжу. Крім того, під час харчування вони відригують слину і почасти перетравлену їжу, щоб розчинити цукор та інші щільні речовини. Ця відригнута рідина містить безліч шкідливих для людини мікроорганізмів, яких муха заковтнула разом із забрудненою їжею.
У більшості мух є пара так званих справжніх крил, за допомогою яких вона може літати. Окрім них, є ще пара задніх, або несправжніх, крил, що називаються дзижчальцями, які допомагають мусі утримувати рівновагу під час польоту.
Мухи кімнатні, або хатні (Musca domestica) поширилися по всьому світу разом із людиною і не тільки надокучають їй, а й прямо загрожують її здоров’ю. Вони розмножуються в органічній речовині, в тому числі й в екскрементах, а дорослі мухи харчуються всім без розбору.
Довжина тіла дорослої комахи становить 6–8 мм. Забарвлення сіре, на верхній частині грудей – 4 чорних поздовжніх смуги, нижня частина черевця жовтувата. Усе тіло вкрите рідкими довгими волосками. У передній частині голови є довга порожниста трубка, що називається хоботком, через яку муха всмоктує рідину. Кімнатна муха не може перетравлювати тверді шматки, тому харчується в основному рідкою їжею. Проте на хоботку мухи є крихітні зуби, якими вона може відокремлювати найдрібніші частинки їжі.
Потім ці частинки розм’якшуються рідиною, яку муха відригує через хоботок.
У кімнатної мухи є 6 тонких довгих ніжок; на їхніх «підошвах» є своєрідні присоски, за допомогою яких муха може ходити по стелі буквально догори ногами.
Мухи надзвичайно швидко літають. Крилам надає руху система могутніх м’язів грудного відділу тулуба. Учені встановили, що звичайна кімнатна муха може працювати крилами з приголомшливою швидкістю 200 змахів за секунду. До речі, комарі й мошки махають крилами ще швидше. Хоча задні крила, або дзижчальця, не є справжніми крилами, вони допомагають мусі утримувати рівновагу і виробляти усі ці трюки, уникаючи падіння або вихляння з одного боку в другий. Крім того, завдяки їм деякі види мух можуть крутитися в повітрі на одному місці чи навіть літати задом наперед.