Належить до родини Омелюхові. Оперення має сірувато-червоне забарвлення, яке на верхній частині тіла зазвичай темніше, ніж на нижній, де воно набуває сірувато-білого відтінку. Лоб та куприк червонувато-бурі. Підборіддя, горло, вуздечка і смужка над оком чорні; великі махові пера сірувато-чорні, на кінці зовнішньої частини опахала – зі світлими золотисто-жовтими цятками, а на внутрішній частині опахала – з білою облямівкою; малі махові пера закінчуються широкими роговими або пергаментоподібними кінчиками червоного кольору. Стернові пера чорнуваті, на кінці золотаво-жовті; вони закінчуються кінчиками такого ж кольору, як і малі махові пера. У самки забарвлення не таке яскраве й рогові пластинки менш розвинені. Пташенята темно-сірі, на багатьох пір’їнах є світла облямівка; лоб, смуга від ока до потилиці, смужка уздовж блідо-жовтого горла та нижня частина надхвістя білуваті. Нижні покривні пера хвоста брудного іржаво-червоного кольору. Птах завдовжки 20 см, розмах крил – 35, довжина крила – 12 см, хвоста – 6 см.
Омелюхи тримаються великими зграями. Щороку омелюх шукає собі нову пару. «Наречений» у шлюбний період мусить годувати самку ягодами.
Поширений у зоні тайгових лісів Північної півкулі. Мешкає в розріджених хвойних та мішаних лісах, на порослих молодняком горах і вирубках. З іншими птахами омелюх уживається мирно, ставиться до них байдуже або зовсім не звертає на сусідів уваги. На землю спускається тільки тоді, коли хоче пити. По землі стрибає дуже незграбно і ніколи не залишається там надовго. По гілках, навпаки, лазить вільно і вгору, і вниз, коли хоче їсти. Під час польоту омелюх описує великі дугоподібні лінії, літає легко, красиво й порівняно швидко, часто рухаючи навперемінки обома крилами. Закличний крик його має дивне шипляче переливчасте звучання. Самки співають майже так само добре чи, точніше кажучи, майже так само погано, хоча й не так постійно, як самці. Омелюхи співають протягом майже всього року, а взимку вітають своїм співом кожен промінь сонця.
Гнізда влаштовують на соснах, не надто високо над землею, і надзвичайно майстерно ховають їх у гіллі. У червні самка відкладає 5 яєць і починає їх насиджувати.
На батьківщині протягом літа головною, якщо не єдиною, їжею омелюха є незліченні зграї комарів, але взимку омелюх задовольняється іншою поживою, переважно ягодами. На комах полює точнісінько так само, як мухоловки, ягоди збирає з кущів не кваплячись, іноді підбираючи їх із землі.