Зміст:
Безсумнівно, найбільші жуки існували в доісторичну епоху, але й сьогодні у світі зустрічаються види гігантських комах, які завдяки розмірам та унікальній зовнішності нерідко набувають колекційної цінності.
Завдяки нашій підбірці Ви дізнаєтеся про найбільших жуків у світі. Що ж, почнімо!
Бразильський дроворуб-більшезуб
Розміри: до 17,8 см
Тропічний бразильський дроворуб-більшезуб широко відомий як Sabertooth Longhorn, що означає «шаблезубий довгорог». Комаха належить до найбільших жуків: довжина його тіла досягає 17,8 см з урахуванням жвал - пари щелепних виступів.
Жук мешкає у південноамериканських тропічних лісах та зустрічається на території кількох країн. Представники виду більшу частину життя проводять у стадії личинки, що триває від 2 до 10 років. Фаза дорослої комахи триває лише кілька місяців, протягом яких відбувається розмноження. Самки дроворубів-більшезубів відкладають яйця під корою мертвих хвойних дерев.
Жук-геркулес
Розміри: до 17 см
Свою незвичайну назву жук-геркулес отримав на честь давньогрецького міфічного героя Геракла (лат. Herculēs), який прославився неймовірною фізичною силою. Комаха здатна піднімати та переносити предмети, що у 850 разів перевищують їх власну вагу.
Ареал проживання жука-геркулеса охоплює острови Карибського басейну, південні та тропічні регіони американських континентів. Вони мають велике значення для екосистеми: харчуючись гнилою деревиною, беруть участь у біологічному розкладі та кругообігу поживних речовин.
Дорослі особини можуть досягати 17,1 см завдовжки, але їхній середній розмір становить від 5 до 8,5 см. Зазвичай чорне тіло мають жорсткі оливкові надкрила, які темніють при підвищенні вологості повітря. Личинки жука-геркулеса розвиваються в гниючих деревних стовбурах та колодах.
Дорослі особини виповзають назовні і харчуються переважно гнилими плодами, що впали з гілок.
Дроворуб-титан
Розміри: до 16,8 см
Дроворуб-титан – один із найбільших жуків планети. Вперше він був описаний у 1771 році шведським натуралістом Карлом Ліннеєм і протягом багатьох десятиліть вважався великою рідкістю. Нині він зустрічається найчастіше. Дослідники знаходять все більше великих екземплярів, які швидко розходяться по колекціонерам. У зв'язку з високою цінністю і рідкістю дроворуб-титан поки недостатньо вивчений.
Ймовірно, основним ареалом проживання жука є тропічні ліси Амазонки. Встановлено, що він веде нічний спосіб життя, а вдень ховається в гнилих пнях та дуплах. Про періоди розвитку та харчування комахи відомо мало.
Вусач хірус
Розміри: до 16 см
Гігантський фіджійський довгорогий жук Xixuthrus heros відноситься до сімейства Усачі і вважається дуже рідкісним видом. Це досить велика комаха: довжина його тіла досягає 15 см, а з урахуванням вусиків і ніг – 16,5 см. Існують згадки про 20-сантиметровий екземпляр, але ця інформація науково не була перевірена.
Надкрилля у самця вусана піщано-кремові, а в жіночих особин – буро-коричневі. По їх поверхні проходять поздовжні смуги, найчастіше чорні. Коли комахі загрожує небезпека, вона починає видавлювати струмені повітря з-під надкрил і видавати шипіння. Жуки мають великі та сильні жвали, за допомогою яких вони розгризають тверду деревину та подрібнюють листя.
Жук нептун
Розміри: до 15,7 см
Dynastes neptunus входить до найбільших жуків планети: середня довжина його тіла становить від 4,8 до 8 см, але в деяких випадках може досягати 15,7 см. Назва комахи дано на честь Нептуна – бога морів у римській міфології. Ймовірно, це пов'язано з незвичайною зовнішністю: на його голові та грудному відділі розташовано чотири роги, що має схожість із тризубом Нептуна.
На голові самця розташований великий рогоподібний відросток із декількома зубцями, спрямований вперед. Зверху, прямо напроти першого, знаходиться настільки ж великий і потужний виріст, вигнутий донизу. Його кінець покритий густими буро-рудими волосками. Під ним є ще два невеликі роги, по одному з кожного боку.
У самок виростів немає, на лобі присутній лише маленький клиноподібний горбок, за допомогою якого вона проштовхує гнилу деревину і пробирається вперед.
Жук-слон
Розміри: до 12 см
Гігантський жук-слон мешкає у низинах тропічних лісів Центральної та Південної Америки. Розмір його тіла коливається не більше від 7 до 12 см. Сьогодні популяції виду стрімко скорочуються, що пов'язано із знищенням екосистеми внаслідок людської діяльності.
Цей вид відноситься до підродини жуків-носорогів. Тіло комахи має чорне забарвлення, але густа мікроскопічна шерсть в області надкрил надає йому жовтого відтінку. Самці мають дві характерні рогоподібні вирости на голові, третій виступає з передгруддя. Роги використовуються для оборони, а також під час конкуренції за здобич.
Реліктовий дроворуб
Розміри: до 11 см
Реліктовий дроворуб або реліктовий вусач зустрічається у змішаних та широколистяних лісах північної частини Китаю, а також у КНДР та Південній Кореї.
Самки реліктового дроворуба досягають у довжину 9 см, а самці – 11 см. Тіло дорослої комахи має чорне забарвлення, надкрила буро-каштанові. Вони мають сильний щелепний апарат, скульптура якого у самців відрізняється високим ступенем мінливості. Личинки білого кольору також мають міцні чорні жвали. Личинки заселяють висохлі листяні товстоствольні дерева, де живуть близько 4-6 років.
Деревина – основна їхня їжа. Дорослі особини п'ють сік лип та в'язів.
Жуки-голіафи
Розміри: до 11 см
Представники роду жуків-голіафів входять до найбільших і найважчих комах планети. Окремі особи самців можуть досягати 11 см у довжину і 100 гр у вазі.
Ареал проживання жуків-голіафів охоплює майже всі регіони африканського континенту. Залежно від району поширення вони можуть змінювати забарвлення: у центральній частині та екваторіальному поясі переважають темні особини, а на півдні – світлі.
Жук-олень
Розміри: до 9,1 см
Жук-олень вважається найбільшим із жуків, що мешкають на території Європи. Середня довжина тіла комахи становить 7-7,4 см, але окремі особи самців можуть досягати 9,1 см.
Жук-олень мешкає у заплавних місцях, на рівнинах та у горах. Він полюбляє заселяти листяні дерева, переважно дуби. Личинки живуть у корінні старих гниючих дерев, дорослі особини ховаються під корою. Тут вони можуть виживати у сильні морози. Комахи харчуються деревним соком та росою.
Жук-олень занесений до Червоної книги більшості країн Європи. Зникнення образу пов'язані з втратою звичного довкілля: санітарні чищення лісів руйнують екосистему. Крім того, гігантський рогатий жук викликає інтерес як колекційний екземпляр.
Люди збирають комах на згадку, не розуміючи, що сприяють винищення популяції.
Dynastes grantii
Розміри: до 8 см
Жук Dynastes grantii вважається найбільшим представником роду Scarabaeus. Середня довжина тіла комахи становить 5,8-6,5 см, але в окремих випадках сягає 8,5 см. Переважно живе у окремих районах США та Мексики.
Самців відрізняють два великі роги: перший зубчатий виріст розташований на голові, другий покритий густими бурими волосками і знаходиться на переднеспинці вище. За допомогою рогів жук обороняється під час нападу ззовні. Самки не мають рогів.
Тривалість життя личинок Dynastes grantii становить 2-3 роки, а імаго – кілька місяців. Вони живуть у гнилі деревини, найбільш активні в нічний час доби. Масово злітаються до джерела світла.