Зміст:
Вони спритно відрощують кінцівки, можуть страждати на канібалізм і жити більше 10 років. Хто такі аксолотлі?
Аксолотль – це личинка
Хоча аксолотль і тварина, і якщо бути точніше амфібія, він лише личинка деяких видів амбістомів. Личинка є неотеничною, а це означає, що вже на цій стадії організм стає здатним до розмноження. У свою чергу, амбістоми — це рід земноводних, який включає 32 види. Цих істот можна зустріти на території Північної та Центральної Америки.
Аксолотль у реальному житті зустрічається переважно лише в озерах Мексики, де для цієї незвичайної амфібії є всі необхідні умови.
Факт
Зовні аксолотль милий і симпатичний мешканець водойм, чимось схожий більше на мультиплікаційного персонажа, ніж на серйозного та небезпечного хижака.
Аксолотль досягає 30 см завдовжки
Погодьтеся, це досить велика істота для личинки сухопутної амбістоми. Проте на цьому сюрпризи не закінчуються. Якщо задуматися про те, скільки років аксолотль живе в неволі, то з'ясується, що личинка здатна прожити близько 10-15 років, що напрочуд довго для даного виду. При цьому середня особина важить небагато – близько 300 г.
Факт
На цьому фото аксолотль знаходиться на людській руці, що насправді може не дуже сприятливо позначитися на личинці, що не звикла до температури наших тіл.
Має здатність відрощувати нові кінцівки
Така регенерація маленької личинки прикувала до себе увагу вчених. Відомо, що тією чи іншою мірою її мають всі види аксолотлів.
При цьому незалежно від того як виглядає аксолотль, він здатний відростити собі як кінцівки, так й інші частини тіла, включаючи хребет і частину мозку. Іноді голодна личинка може відкусити частину плоті у побратима, але відірвана нога для аксолотля це не проблема. Дослідники сподіваються, що ця унікальна істота допоможе людству зробити нові відкриття у медицині.
Факт
Аксолотль має ті кольори, які успадкувала, як личинка, від певного виду амбістом. Кількість видів аксолотлів також залежить від своїх «старших побратимів».
Аксолотлі – хижаки
Про це ви вже здогадалися із попереднього факту. Але слід зазначити, що хижаками є всі личинки хвостатих земноводних. Що ж їдять аксолотлі, крім самих себе? У раціон входять черв'яки, равлики, ракоподібні, риба та інші амфібії. Їхні очі розташовані так, що видобуток «знизу» аксолотль помітити не може.
Факт
На думку вчених, рідкісний аксолотль здатний прожити більше 10 років у природному середовищі. Не останню чергу в цьому грає навіть не небезпека від інших видів, скільки висока ненажерливість та канібалізм.
Аксолотль перетворюється на амбістому, але не завжди
Аксолотль в домашніх умовах, за умови правильного підходу, здатний стати повноцінною амбістомою. Для цього рекомендується переселити його в сухе середовище або знижувати рівень води в акваріумі. Іншим способом є додавання гормону тироксину в їжу.
Саме перетворення відбувається протягом декількох тижнів, при цьому зникають зовнішні зябра аксолотля, змінюється забарвлення та форма тіла. Але, як правило, аматорські спроби перетворити аксолотля на амбістому закінчуються смертю личинки. Справа в складному утриманні аксолотля в неволі.
Факт
Приручити аксолотля як звичайну рибу чи іншу земноводну тварину не вдасться. Ця амфібія має ряд особливостей, з якими часом впорається лише у спеціалізованих акваріумах.
Так акваріум для аксолотля має бути дуже великим і глибоким, тому що на одну личинку, щоб вона нікого не з'їла, потрібно 50 літрів води. При цьому температура не повинна бути більше 20 градусів, інакше аксолотль може зазнати стресу та померти. Регулярна заміна води певної кислотності і жорсткості досить клопітка справа, а також її необхідно правильно фільтрувати і аерувати, адже в теплій воді йому недостатньо кисню.
Також будь-чим годувати аксолотля не вийде. Крім вибірковості в кормі, необхідно стежити, щоб він не залишався гнити на дні, викликаючи токсини для амфібії.
Факт
Домашній аксолотль здатний радувати своїх господарів до 20 років, проте турбота про нього, багатьом може здатися надмірною та клопіткою.
Колись аксолотль був їжею для людини
Місцеві жителі у Мексиці вважали його делікатесом. Личинок їли в чистому вигляді і подавали з кукурудзяними коржиками. Але сьогодні аксолотль у реальному житті офіційно перебуває під загрозою повного вимирання.
Факт
Ті, хто харчувався аксолотлем, розповідали, що на смак він схожий на біле м'ясо риби.
Аксолотль – це «водяне чудовисько»
Принаймні, якщо дослівно перекласти назву личинки отримаємо саме це. Втім, з цим не посперечаєшся: личинка з маленькими очками і широким ротом, що «вічно посміхається», — видовище не для всіх. Тим не менш, деякі любителі живої природи створюють необхідні умови для аксолотлів, купують їх і утримують в акваріумі. Через забруднення водних ресурсів у природному середовищі цих істот залишилося дуже мало.
Факт
Аксолотль здатний здивувати багатьох своїм виглядом, регенерацією, довголіттям та підвищеною вимогливістю до своєї персони.