Слово Акрополь (грецьке «akra polis») у перекладі означає «верхнє місто». Так у країнах Стародавнього світу називали міську фортецю. Афінський Акрополь служив захистом під час небезпеки, у ньому ж зберігали скарбницю та зброю міста.
У самісінькому серці Акрополя знаходився Парфенон – храм богині Афіни, покровительки сил землі, родючості й народжуваності. Крім того, її вважали заступницею міста. Парфенон було збудовано з мармуру, вкритого яскравими фарбами. Археологам пощастило знайти залишки червоної, синьої та вохристої фарб на колонах храму.
За своєю красою і досконалістю Парфенон значно перевершував такі відомі витвори мистецтва, як храм Зевса й храм Артеміди в Ефесі. Незважаючи на це, до канонічної сімки чудес світу він не потрапив. Стародавні греки взагалі не сприймали його як якесь чудо, оскільки він був зовсім поруч, а чудесами було заведено вважати те, що розташоване у далеких країнах.
Колись усередині храму розміщувалася статуя Афіни, зроблена відомим скульптором Фідієм із мармуру й слонової кістки. Її окремі частини прикрашалися золотом, їх було видно далеко з моря, оскільки в них віддзеркалювалося сонце. Існують міфи про те, що сам Зевс – цар богів – скинув статую Афіни на Акрополь, щоб та охороняла й оберігала його.
Парфенон прикрашали численні скульптури, а на висоті 12 метрів суцільною смужкою проходив славетний фриз, на якому було зображено понад 227 фігур тварин та 365 людей. І головне, що жодна фігура не повторювалася!
Парфенон було збудовано в середині V ст. до н. е. За довгі роки свого існування він не раз змінював вигляд і призначення. Тут, у храмі стародавніх греків, правили свої служби православні й католики, певний час він навіть був мусульманською мечеттю.
У XVII столітті в Афінському Акрополі був пороховий склад, влаштований турками. Під час одного з боїв у храмі стався потужний вибух. Тільки диво врятувало будівлю від цілковитого руйнування.
Доля Афінського Акрополя є дуже складною, проте він усе-таки зберігся до наших днів. Протягом останніх десятиліть було вжито чимало заходів, щоб запобігти руйнуванню храму, зокрема частина залізних конструкцій була демонтована й замінена на латунні. Проте жодні негаразди не змогли позбавити Акрополь його неповторної, дивовижної краси, яка й сьогодні вражає тисячі людей.