Хамелеони відносяться до класу рептилій і за зовнішнім виглядом дуже схожі на ящірок. Природний окрас шкіри хамелеона – зеленувато-коричневий, бежевий, нагадує одночасно колір деревної кори та листя. І це допомагає їм маскуватися в місцях їх проживання – на деревах, де вони проводять значну частину свого життя.
Всім нам практично з дитинства відоме твердження, що ці плазуни змінюють забарвлення, маскуючись під колір навколишньої місцевості залежно від природного фону і таким чином рятуючись від хижаків. До речі, існує припущення, що змінювати забарвлення хамелеон може зовсім не для захисту від ворогів, а в комунікативних цілях – для «спілкування» з представниками свого ж виду.
Саме ця здатність вважається найхарактернішою для цього виду плазунів. Проте вчені з'ясували, що подібне твердження – не більше ніж легенда. Володій хамелеони здатністю моментально «перефарбовуватися» під колір місцевості, вони б ставали білими на білому покривалі або чорніли б на купі вугілля.
Як хамелеон міняє кольори?
Було встановлено, що зміна кольору відбувається в результаті зміни температури, освітлення і навіть ... настрою істоти. А «винні» в цьому особливі клітини, так звані хроматофори.
Хроматофори розташовані як в поверхневому (волокнистом), так і в глибших шарах шкірного покриву хамелеона і мають розгалужену структуру. Механізм роботи цих пігментних клітин досить складний. Він безпосередньо пов'язаний з роботою нервової системи рептилії . У цитоплазмі хроматофоров містяться пігменти, що зумовлюють забарвлення шкіри хамелеона. Вони бувають чорними, жовтими, червоними, темно-коричневими.
Зерна пігментів не закріплені в одному якомусь місці, а мають здатність пересуватися по всій клітці, то зосереджуючись в центрі, то «відповзаючи» до її кінців. Кількість цих пігментних зерен в хроматофорах теж не однакова: в одній клітці їх більше, в іншій – лише дещиця. Отже, і забарвлення хамелеона через це буде нерівномірним.
Та й самі клітини-хроматофори досить рухливі: вони можуть піднятися ближче до поверхні шкіри або, навпаки, піти вглиб. Зрозуміло, що від цього буде залежати й інтенсивність забарвлення.
Причини зміни кольору
Вченими було виявлено, що причини зміни кольору цими плазунами можуть носити як фізіологічний, так і емоційний характер. До першого можна віднести, крім згаданих вище, температуру, освітлення, підвищену вологість, а також зневоднення, відчуття голоду і больові відчуття; до других – відчуття переляку, стан агресії по відношенню до супротивника або при небажаній зустрічі.
Цікавим відкриттям стало і те, що величезну роль в зміні забарвлення хамелеона грають його очі. Експериментальним шляхом було встановлено, що здатність змінювати колір шкіри у цієї рептилії буде втрачена, якщо пошкодити зоровий нерв або позбавити її очей. Тобто простежується такий ланцюжок: світло, потрапляючи в очі і через них подаючи сигнали, впливає на нервову систему, а остання – на хроматофори.
Експерименти показали, що якщо, наприклад, видалити правий зоровий нерв, то вся права сторона тіла рептилії стане білою і навпаки. Якщо спинний мозок рептилії дратувати за допомогою електричного струму, то це викличе освітлення шкіри; якщо подразник прибрати – шкіра потемніє.
Коментарі: 1 RSS
1 Аноним 12-05-2020 13:06
А це набута поведінка чи вроджена?