Космічний телескоп «Джеймс Вебб» допоміг вченим проаналізувати молекулярний та хімічний склад далекої планети з безпрецедентною точністю. Об'єктом дослідження став гарячий Сатурн WASP-39 b – газова планета, розташована на відстані 700 світлових років від Землі, повідомляє arXiv.
Телескопи Hubble та Spitzer раніше виявляли окремі компоненти атмосфери. «Джеймс Вебб» допоміг ідентифікувати повний набір атомів і молекул і навіть ознаки активних хімічних процесів у хмарах. Вчені навіть визначили, що поблизу хмари екзопланети виглядають розрізненими, а не однорідним «покривалом».
Інфрачервона камера телескопа дозволила вловити велику кількість сигнатур хімічних елементів, які раніше неможливо було виявити. Результати показали, що газоповітряна оболонка WASP-39 b містить калій, воду, монооксид та діоксид вуглецю, діоксид сірки та натрій.
Цікаво, що діоксид сірки було виявлено в атмосфері екзопланети вперше. Ця молекула утворюється внаслідок хімічних реакцій, викликаних випромінюванням батьківської зірки. Захисний озоновий шар Землі формується аналогічно.
Нові дані дозволять зрозуміти, як планета сформувалася із газопилового диска.
WASP-39 b відноситься до типу планет, які відсутні у Сонячній системі. Це газовий гігант, що за розмірами схожий на Сатурн. При цьому він знаходиться у вісім разів ближче до своєї зірки, ніж Меркурій до Сонця, тому його атмосфера сильно розпечена (до 870 градусів за Цельсієм).
Вчені зазначили, що «Джеймс Вебб» дозволить дослідити також планети інших видів, наприклад, скелясті. Ретельний аналіз атмосфери підвищує можливість виявлення слідів біологічного життя.