НАСА опублікувала перші фотографії п'яти різних куточків нашого Всесвіту, зроблених новітньою інфрачервоною космічною обсерваторією "Джеймс Вебб". За словами адміністратора НАСА Білла Нельсона, ці зображення "наочно демонструють, як "Вебб" допомагає знайти відповіді на питання, які ми навіть не можемо як слід поставити – питання, які допоможуть нам краще зрозуміти наш Всесвіт і місце в ньому людини".
Космічні скелі та народження зірок
Космічний "пейзаж" на фотографії – це край велетенської хмари космічного пилу в туманності Кіля (NGC 3324) – однієї з найбільших і найяскравіших на зоряному небі.
Довжина деяких "скель" досягає семи світлових років, а "пар", що піднімається від хмари – частки розпеченого газу і пилу, які туманність безперервно викидає з себе в міру зростання. У цих хмарах зародилися перші зірки.
Еволюція галактик та чорних дірок
Квінтет Стефана – це група з п'яти компактно розташованих поряд одна з одною галактик у сузір'ї Пегаса, відкрита астрономами ще в 1877 році і стала першою в своєму роді.
Галактики в Квінтеті Стефана можна перерахувати на пальцях: як і слідує з назви, їх п'ять.
Це найбільший із п'яти сфотографованих поки що об'єктів: квінтет займає на небосхилі приблизно вп'ятеро меншу площу, ніж повний диск Місяця.
Зображення складається з понад 150 мільйонів окремих пікселів і зібрано майже з тисячі окремих знімків.
Астрономи припускають, що подібні щільні групи галактик могли бути значно більш поширені на зорі Всесвіту, а вже з їхньої речовини формувалися чорні дірки.
У центрі верхньої галактики на фото (NGC 7319) знаходиться надмасивна чорна діра, маса якої перевищує сонячну приблизно в 24 мільйони разів.
Склад атмосфери екзопланет
В атмосфері далекої екзопланети, що обертається навколо сонцеподібної зірки, "Джеймс Вебб" виявив виразні сліди присутності води, а також свідчення існування в атмосфері хмар.
Сама планета при цьому на Землю зовсім не схожа: вона набагато більша за розміром, складається переважно з розпеченого газу і відноситься до типу "гарячих юпітерів".
Присутність молекул того чи іншого конкретного елемента чи речовини на будь–якому небесному тілі можна визначити методом спектрографії, і "Вебб" здатний аналізувати атмосфери екзопланет, що розташовані на відстані кількох сотень світлових років.
Два варіанти Південного Кільця
Тьмяна зірка в центрі зображення тисячоліттями була прихована від очей хмарами пилу та газу, які вона розкидає навколо себе.
Розглянути її "Джеймсу Веббу" вдалося саме за рахунок своїх інфрачервоних сенсорів.
Справа в тому, що інфрачервоні хвилі значно довші за хвилі видимого світла – в десятки і навіть сотні разів, – тому і поширюються набагато далі, без особливих зусиль пронизуючи міжзоряні хмари.
Публіці НАСА продемонструвала дві версії знімка – у ближньому (ліворуч) та середньому (праворуч) інфрачервоному діапазоні.
Далеко дивлюся
Замикає п'ятірку фотографія галактичного скупчення SMACS 0723 у туманності Кіля. Цей знімок напередодні під час прямої трансляції з Білого дому світу "достроково" вже продемонстрував президент Джо Байден.
Це найглибше і найточніше інфрачервоне зображення Всесвіту, зроблене на сьогоднішній день. Щоб його отримати, "Джеймсу Веббу" довелося збирати світло буквально по крихтах – на хвилях різної довжини протягом 12,5 годин.
Хоча за розміром зображений фрагмент небосхилу можна порівняти з простягнутою до неба на витягнутій руці піщинкою, вміщаються на ньому тисячі галактик.
Є серед них і ті, що були народжені, коли Всесвіт був ще зовсім юним: тоді йому ще не виповнилося й одного мільярда років.