Термін існування зірок великий, але не нескінченний, і в результаті доля більшості планет, що обертаються навколо них – зруйнуватися і впасти на поверхню вмираючого світила. Саме таку планету виявили в системі зірки Kepler-1658, що знаходиться приблизно за три тисячі світлових років від Сонця.
Загибель на поверхні зірки, що старіє, – схоже, доля більшості планет, що обертаються навколо своїх світил. Через мільярди років, коли Сонце стане старшим, така доля може спіткати і нашу Землю, хоча чи доживе до того часу людство – велике питання.
Тепер астрономам вперше вдалося зафіксувати присутність екзопланети навколо зірки, що вмирає: вона отримала назву Kepler-1658b, оскільки її відкрили за допомогою космічного телескопа «Кеплер», який шукає світи поза Сонячною системою з 2009 року.
Kepler-1658b – «гарячий юпітер»: так астрономи називають екзопланети, приблизно рівні за масою і розміром Юпітеру, але дуже близькі до своїх зірок. Наприклад, відстань між Kepler-1658b та зіркою у вісім разів менша, ніж між Сонцем та найближчою до нього планетою – Меркурієм.
Як показало дослідження, опубліковане в журналі The Astrophysical Journal Letters, орбіта Kepler-1658b – спіральна: її орбітальний період скорочується на 131 мілісекунду на рік. Це багато, адже планета робить повний оберт навколо зірки за 3,8 земних дня. Враховуючи стан зірки Kepler-1658, яка вже перейшла в стадію субгіганта (її маса в півтора рази перевищує сонячну), незабаром – за астрономічними мірками – планета має виявитися надто близько до зірки та зруйнуватися під впливом приливних сил.
Астрономи збираються встановити постійне спостереження за системою Kepler-1658, щоб відстежувати подальші зміни планетарної орбіти та розширити наші знання про руйнування планет наприкінці життєвого циклу зірок. Це дозволить не тільки більше дізнатися про екзопланети, але й зрозуміти, що чекає наш власний світ наприкінці існування Сонячної системи.