Навіть при дбайливій експлуатації від проблем із сантехнікою ніхто не застрахований. У каналізаційних трубах згодом накопичується наліт та сторонні забруднення, через які вода не йде з ванни. Що робити, щоб вирішити проблему самотужки, і коли без допомоги професійного сантехніка не обійтися, дізнаємося з експертами Mtservice.
Згідно з будівельними нормативами, вода з нормальної ванної зі змішувачем повинна відводитися зі швидкістю 0,8 л/с, а при встановленні водонагрівача і того швидше – 1,1 л/с. Наскільки добре водовідведення справляється з покладеним на нього завданням, можна визначити на око. Коли рівень води досягає 5-4 см, у процесі стоку повинна утворюватися лійка. Причин, чому вода повільно йде з ванни і раковини існує чимало. Розглянемо деякі з них.
Переповненість вигрібної ями
Подекуди проблеми з відводом води можуть виникати через переповненість вигрібної ями, куди стікають каналізаційні води з кухні, ванни та туалету. Для жителів багатоквартирних будинків така проблема буде не актуальною, а ось власникам приватного житлового сектору або промислових приміщень, які не підключені до центральної мережі міської каналізації, ця причина може бути цілком реальною. Якщо Ви проживаєте в столиці України, то в такому разі допоможе викачка вигрібних ям в Київській області від компанії Mtservice. В інших містах Ви знайдете інші служби, які надають подібні послуги.
Засмічення в трубах
Якщо вода повільно йде з ванни, а зі зливного отвору відчувається неприємний запах, це може сигналізувати про засмічення всередині каналізаційних труб. Причин утворення засмічень може бути кілька:
- Механічні засмічення. Виникають, коли у ринву потрапляють сторонні предмети. Раковину на кухні забивають шматочки продуктів, бруд та жир. У ванній – волосся, ватяні палички, ковпачки від косметичних засобів. Цілком виключити попадання сторонніх частинок у стік неможливо, однак установка спеціального ситечка, що фільтрує, значно зменшує ризик утворення засорів. Механічні засмічення можуть утворюватися безпосередньо на виході з раковини у сифоні. Його легко прочистити самотужки, але процедура вимагає часу і зазвичай виявляється дуже брудною. Якщо сміття пройшло через сифон і закупорило каналізаційну трубу, може знадобитися спеціальний тросик, а в запущених випадках – допомога сантехніка.
- Експлуатаційні засмічення. Солі кальцію і магнію, що містяться у водопровідній воді, осідають на стінках вапняним нальотом. Особливо ця проблема актуальна у регіонах із жорсткою водою. Чавунні труби також іржавіють – пошкоджені ділянки стають пухкими і чіпляють на себе ще більше забруднень. Запобігти утворенню вапняного нальоту та іржі дозволяє регулярне профілактичне прочищення труб спеціальною побутовою хімією на основі кислоти або лугу.
- Техногенні засмічення. Не йде вода в раковині, але ймовірність засмічення або звуження каналізаційних труб виключена? Найчастіше подібна проблема виникає після ремонту – при порушенні технології монтажу водовідведення або неправильно підібраних елементів зливної системи. Іноді для вирішення проблеми достатньо замінити зливні грати в раковині на нові з більш широкими отворами. Пляшковий сифон може уповільнити відтік води, а в процесі експлуатації накопичує більше сміття – альтернативою йому стане трубний сифон U-подібної форми. Також варто виключити перегин гофрованого патрубка від сифона до каналізації – він має бути спрямований строго вертикально, при цьому не впираючись у склянку. Для кращого відтоку води каналізаційні труби прокладають під кутом, уникаючи контруклону. Для герметизації стиків краще використовувати гумові манжети, силікон може потрапити у каналізацію та утворити пробку – її доведеться прочищати механічно.
Неправильна експлуатація чи відсутність профілактичних заходів
Відсутність регулярного промивання трубопроводу спеціальними хімічними засобами може спричинити накопичення жирових відкладень. Велике скупчення жиру звужує внутрішній прохід відведення, тим самим утрудняється протікання рідини із сантехнічних приладів.
Ще однією причиною, чому не йде вода у ванній у каналізацію, є одночасна установка у санвузлі ванни та душової кабіни. Через рідкісне зливання гарячої води на внутрішніх стінках відведення стоків із ванни утворюється мильний наліт. Його накопичення також звужує прохід труби.
Порушення технології будівництва
Неправильний монтаж окремих елементів і системи в цілому дуже часто є причиною, чому вода не йде в раковині, якщо каналізація чиста.
Найчастіше це відбувається при недотриманні ухилу зливальних труб. Параметр, що рекомендується, становить близько 2 см на 1 погонний метр трубопроводу. Відхилення в меншу сторону знижує інтенсивність потоку рідини, що зливається. В результаті на стінках відводів утворюється відкладення мила, жиру та бруду, що сприяє утворенню заторів.
При використанні гнучких трубопроводів часто монтажники економлять на кріпленнях. Результатом такої помилки стає провисання окремих ділянок. Тут у великій кількості починають накопичуватися забруднення, які утворюють затор.
Відсутність вентиляції або її неправильний монтаж призводить до збою в роботі каналізаційної системи. Через це в зливальних трубах може створюватися повітряна пробка, що знижує інтенсивність потоку рідини. Поганий рух води каналізації є причиною налипання на стінках труби жирних фракцій, утворення вапняних відкладень.
Іноді з метою економії в квартирі або в приватному будинку встановлюють стояк невідповідного діаметра. При підключенні до нього різного сантехнічного обладнання передбачається одночасне скидання великої кількості рідини. Тонка труба не може впоратися з об'ємом, тому не працює каналізація у приватному будинку, вода погано йде з раковини чи ванни.