На відміну від Євразії або Америки, в Африці немає величезних гірських систем, подібних до Гімалаїв або Анд, але це не заважає материку мати свого рекордсмена. Найвища вершина чорного континенту – Кіліманджаро. Цей вулканічний масив складається з конусів трьох вулканів, що злилися. Найвищий називається Кібо, або власне Кіліманджаро (5895 м), на схід від нього бовваніє Мовензі, а на заході – широке плато Шира. Про виверження вулкана немає точних даних, і нині ознаки активності подає тільки Кібо. На його вершині розташований величезний кратер діаметром 2 км, а на дні височіє ще один конус із круглим жерлом, що досягає 800 м у поперечнику. З нього в декількох місцях підіймаються струмені задушливих вулканічних газів.
Якщо найбільші вершини інших материків Землі підносяться до неба серед гірських хребтів, то Кіліманджаро височіє гордо й самотньо. Вона тримає першість серед гір, що стоять окремо. Кіліманджаро добре видно за багато кілометрів, тож вона служить своєрідним маяком для подорожніх. Уявіть рівнинну зелену країну, що лежить трохи на південь за екватор, і раптом очам відкривається вершина Кіліманджаро. Контури цієї «корони саван» дуже характерні: похилі схили здіймаються до видовженої вершини, на якій розташована западина. У дуже спекотні дні з великої відстані підошва гори майже невиразна на тлі савани, і здається, що засніжена вершина літає в повітрі.
Льодовики на Кіліманджаро почали формуватися порівняно недавно – у період останнього, четвертинного обмерзання (приблизно 11 000 років тому). Із 1912 р. їхня площа стала скорочуватися, у другій половині минулого століття процес дуже прискорився. Зараз площа льодовика становить близько 15% від первинної.
Чи знаєте ви, що...
Мовою суахілі Кіліманджаро означає «гора, яка блищить». І справді, рано-вранці та у вечірні години, коли вулкан не оповитий хмарами, його снігова шапка виблискує в сонячних променях.