Підручники анатомії доведеться переписувати. Ірландські вчені дійшли висновку, що брижа – складка очеревини, що прикріплює кишечник та деякі інші органи до стінки черевної порожнини – це самостійний орган зі своїми функціями та закономірностями розвитку.
Одна з перших замальовок брижі (мезентерія) – складної структури, що з'єднує кишечник та деякі інші органи із задньою стінкою черевної порожнини, належить руці Леонардо да Вінчі. Великий італієць зобразив її як єдину безперервну структуру. У наступні століття анатоми також зображували брижу як єдине ціле, ретельно копіюючи природу, але сучасне уявлення про неї як про кілька розрізнених структур сформувалося завдяки роботам анатома кінця XIX століття Фредеріка Тревеса (Frederick Treves), який зазначив, що брижі деяких частин кишечників існують окремо.
Не займайтеся самолікуванням!
У наших статтях ми збираємо останні наукові дані та думки авторитетних експертів у галузі здоров'я. Але пам'ятайте: поставити діагноз та призначити лікування може лише лікар.
У сучасній медичній літературі про брижу часто говорять в однині, називаючи її складкою очеревини, але досить часто виділяють брижі окремих ділянок кишечника. Професор Кельвін Коффі (Calvin Coffey) з університету Лімерика та хірург Пітер О'Лірі (Peter O'Leary) з дублінського госпіталю Beaumont докладно вивчили брижу на пацієнтах, які мали операції на черевній порожнині і на трупах і дійшли висновку, що брижа – не розрізнене нагромадження складок із сполучної та жирової тканини, індивідуальних для різних відділів кишечника, а єдине ціле.
Цілісність, сталість клітинної та тканинної структури та місця в організмі припускають, що брижа – це не просто спосіб кріплення кишечника до очеревини, а самостійний орган. Однак орган повинен мати власну функцію; крім того, розвиток органу має простежуватися на таких же етапах онтогенезу організму. Уявлення про брижу як про розрізнену структуру ускладнювали опис її ембріонального розвитку – адже треба було описати її виникнення та зростання у різних місцях кишечника. Висновки Коффі та О'Лірі суттєво спрощують опис цього процесу.
Брижа – орган, такий же, як печінка, мозок чи шкіра, стверджують вчені. Найочевидніша її функція – підтримка кишечника та запобігання його падінню в порожнину тазу, коли людина стоїть. Коффі та О'Лірі припустили, що мезентерія розвинулася у людини як пристосування до прямоходіння. Проте доказ цієї гіпотези вимагатиме вивчення аналогів органа в інших тварин, зазначають вони.
У майбутньому анатомам належить відповісти на багато інших питань, пов'язаних з функціями та патологіями брижі. Коффі впевнений, що згодом брижова наука стане таким же повноправним розділом анатомії та медицини, як гастроентерологія, неврологія чи колопроктологія.