Дослідникам вдалося витягти ДНК давньої мумії за допомогою головних вошей. За словами вчених, новий метод отримання ДНК давньої людини працює краще, ніж методи, що раніше використовувалися, і дозволяє брати зразки людських останків менш інвазивним способом.
Вчені вперше взяли зразки ДНК людини з головних вошей. Вчені аналізували сліди «цементу», яким самки вошей приклеювали яйця до волосся. Цей цемент зберігся на черепі мумії. У ньому містяться сліди ДНК людини. Ця ДНК належала мумії з Аргентини, якій від 1500 до 2000 років.
«Подібно до вигаданої історії про комарів, укладених у бурштин у фільмі «Парк Юрського періоду», в яких були ДНК динозавра, ми показали, що генетична інформація може бути збережена за допомогою липкої речовини, виробленої головними вошами на нашому волоссі», – пишуть дослідники.
Раніше для отримання якісного генетичного матеріалу була потрібна щільна кістка черепа або внутрішній матеріал зубів. На жаль, обидва ці способи отримання ДНК руйнівні і не завжди прийнятні з культурної чи етичної точки зору під час роботи з людськими останками.
«Попит на зразки ДНК із давніх людських останків виріс останніми роками, оскільки ми прагнемо зрозуміти міграцію та різноманітність давніх людських популяцій. Головні воші супроводжували людей протягом усього їхнього існування, тому цей новий метод може дати джерело інформації про наших предків, зберігаючи при цьому унікальні зразки», – кажуть вчені.
Дослідники з'ясували, що зразки, взяті через вошей, містять таку ж кількість ДНК, що й зразок зуба, вдвічі більше, ніж із зразків кісток, і вчетверо більше, ніж у крові, виявленої у шлунку мумії.