Похований тут воєначальник жив за чотири століття до Клеопатри.
Археологи Чеського інституту єгиптології Карлова Університету під час дослідження некрополя Абусір виявили шахтне поховання стародавнього воєначальника. За написами в гробниці вдалося з'ясувати, що його звали Вахібре-мері-Нейт, він командував іноземними найманцями та помер близько 500 року до нашої ери. На той час загарбники-перси ще довіряли високі посади єгиптянам, але невдовзі ця практика припинилася.
За словами вчених, знахідка ілюструє першу глобалізацію стародавнього світу – солдати приходили до Єгипту з островів Егейського моря та Малої Азії. Найчастіше це були грецькі найманці, якими, найімовірніше, і керував Вахібре-мері-Нейт.
Некрополь Абусир називають царським, оскільки він вважався «гідним» для поховання правителів. Це підтверджує і високий чин давньоєгипетського військового сановника. У його гробниці є кілька шахт, в одній із них минулого археологічного сезону місія відкрила найбільшу з відомих у Єгипті схованку для бальзамування. Там були керамічні глечики та посудини з матеріалами, які використовувалися при муміфікації, – понад 370 штук.
Цього року вченим вдалося просунутися далі та розкопати основну шахту розміром 14 на 14 метрів. На глибині близько 6 метрів вона поділяється на кілька частин містками з навколишньої скельної породи. У центрі всього цього вирито ще одну вужчу шахту 6,5 на 3,3 метра, орієнтовану зі сходу на захід, – поховальну.
На глибині 16 метрів археологи виявили подвійний саркофаг. Він був встановлений на засипці з піску і частково пошкоджений. Перша зовнішня частина труни складалася з двох масивних вапнякових блоків. Внутрішній саркофаг був виконаний із базальту.
На нього були нанесені написи з 72-го розділу Книги мертвих, яка описує воскресіння померлого та перехід у потойбічне життя. У порожньому базальтовому саркофазі опинилися лише фігурка скарабея тонкого різьблення та амулет у формі підголівника.
Навколо також знайшли набагато менше артефактів, ніж очікували вчені – зазвичай інвентар гробниць не такий мізерний. Цілими розкопали дві дерев'яні ящики з 402 фаянсовими фігурками слуг – шабті, які вирушали з господарем у потойбічний світ, дві алебастрові канопи (судини) без написів, фаянсову модель жертовника, десять заготовок кубків і вапняковий остракон з уривками віршів із Книги мертвих.
Поховання було розграбовано близько IV–V століть нашої ери – вчені знайшли також дві стародавні судини того часу, які належали коптам і, очевидно, забуті в головній шахті.