Будівлі Бронзового століття чудово збереглися – здається, що жителі покинули село зовсім недавно
Археологи з Кембриджського університету розкопали на околиці містечка Віттлсі на сході Англії «застигле в часі» пальове поселення, датоване приблизно 850 роком до н.е. Поховане в болотах село вже прозвали «британськими Помпеями» – завдяки тому, що споруди і начиння чудово збереглися, ми можемо дізнатися подробиці побуту людей, які населяли цю місцевість за вісім століть до того, як Британські острови завоювали римляни.
Під час розкопок вчені знайшли чотири великі дерев'яні будинки круглої форми та одну квадратну будову з воротами. Усі споруди колись стояли на палях над річкою, що повільно текла внизу, із заболоченими берегами і мулистим дном. Будинки з'єднувалися між собою містками і переходами, а саме поселення оточував двометровий частокіл. На думку археологів, поселення могло бути вдвічі більшим, але частина його була знищена через видобуток торфу в XX столітті.
Як встановили дослідники, поселення проіснувало не більш ніж рік – судячи зі слідів вогню, воно було покинуте після великої пожежі. Обгорілі споруди разом з їхнім вмістом плавно опустилися в болото, де прекрасно законсервувалися в мулистому ґрунті.
У будинках уже знайшли тисячі артефактів, які свідчать про те, що ранні мешканці Фенланда (так називають цей заболочений край) жили напрочуд комфортним життям: вони їли доволі вишукані страви, носили якісний домотканий лляний одяг, а в оселях у них навіть були контейнери для сміття – велике дерев'яне відро з відходами знайшли в одній з будівель.
Планування будівель у поселенні було аналогічним сучасному. Наприклад, один із круглих будинків, площа якого сягала 50м2, був явно розділений на кілька функціональних зон. Так, у кухні археологи знайшли керамічний і дерев'яний посуд та великі посудини для зберігання припасів. В іншій частині будинку зберігалися різноманітні металеві інструменти: сокири, серпи, зубила, ручні бритви тощо. У будинку також були спальня і приміщення для худоби, а біля найкраще освітленого входу явно розташовувалося робоче місце, призначене для ткацтва і пошиття одягу.
Незважаючи на проведені в мулі тисячоліття, багато артефактів мають такий вигляд, ніби ними користувалися буквально вчора. Наприклад, у глиняній мисці виявилися залишки каші з пшеничних зерен, змішаної з тваринним жиром. Дерев'яна лопатка, якою мішали кашу, так і залишилася лежати поруч із мискою. Аналіз поверхонь інших мисок і посудин показав, що в них серед інших страв готували оленину в медовій глазурі.
Крім посуду та інструментів, необхідних для полювання, рибного лову та сільського господарства, археологи знайшли і прикраси, включно з 49 намистинами зі скла, бурштину, пісковика і сланцю, які було виготовлено в Північній і Східній Європі, а також на Близькому Сході.