Для багатьох людей, які не мають медичної освіти та спеціальних знань у фармакології, не зовсім зрозуміла різниця між антибіотиками та противірусними препаратами. Оскільки в нашій країні практика самолікування є дуже поширеною, і більшість ліків можна купити в аптеці онлайн без рецепта, відсутність цього розуміння часто призводить до сумних наслідків. Лікувати антибактеріальну інфекцію медикаментами проти вірусів або вірусне захворювання антибіотиками не тільки марно, а й небезпечно для здоров'я. У нашій статті ми намагатимемося розібратися, як діють препарати цих двох груп та як їх правильно застосовувати.
Антибіотики та противірусні: основні відмінності
Слово «антибіотик» у перекладі означає «діючий проти життя». Тобто препарати цієї групи знищують мікроорганізми, перешкоджають їхньому розвитку. Ці ліки призначаються при бактеріальних інфекціях та виявляють високу активність щодо збудників захворювань. На жаль, при цьому під удар потрапляють і корисні мікроорганізми, що населяють організм людини. Прикладом цього може стати розвиток кишкового дисбактеріозу на тлі антибактеріальної терапії: сильнодіючі препарати скорочують кількість бактерій, що живуть у кишківнику, і викликають порушення мікрофлори. Щоб зменшити цей небажаний ефект, лікарі призначають прийом пробіотиків – препаратів та біологічно активних добавок із високим вмістом корисних мікроорганізмів.
На відміну від антибіотиків, противірусні медикаменти впливають тільки на віруси і не мають антибактеріальної дії. Основним діючим компонентом таких препаратів найчастіше є інтерферон – речовина, яка пригнічує розмноження вірусів та спричиняє їх загибель. Ця речовина синтезується в організмі людини, коли імунна система виявляє "вторгнення" вірусу. Але буває так, що інтерферону, який виробляється природним шляхом, недостатньо для перемоги над хворобою. У таких випадках для допомоги імунній системі призначають противірусні ліки, які можна придбати в аптеці навіть без рецепта.
У яких випадках приймають антибіотики, а в яких – противірусні
Прийом антибіотиків доцільний при таких захворюваннях:
- пневмонія – запальний процес у легенях;
- цистит – запалення сечового міхура;
- пієлонефрит – запалення нирок;
- інфіковані рани, виразкові ураження шкіри;
- виразка шлунка – ураження слизової шлунково-кишкового тракту бактерією хелікобактер;
- ентерити, коліт та інші патології.
Також є практика прийому антибіотиків для профілактики розвитку патогенної мікрофлори. Найчастіше курс таких препаратів призначають після оперативного втручання.
Противірусні ліки ніколи не прописують у профілактичних цілях, їх призначають лише після діагностики вірусних захворювань:
- ГРВІ;
- грип
- папіломавірус та інші.
У деяких випадках лікарі рекомендують одночасний прийом антибіотиків та противірусних. Зокрема, таке лікування застосовують, коли є ризик, що вірусна інфекція може спровокувати активацію патогенної бактеріальної мікрофлори.