Фізики з Колумбії за допомогою плескітів у долоні відтворили ефект щебетання птахів біля підніжжя пірамідального храму Кукулькана, розташованого на півострові Юкатан у Мексиці. Вони з'ясували, що звук перетворюється завдяки відбиттю від сходів, повідомляється в дослідженні, опублікованому на порталі Physics Education.
Храм Кукулькана був збудований стародавніми майями тисячу років тому. Він має форму піраміди висотою 24 метри та сторонами завдовжки 55 метрів. Споруда складається з дев'яти квадратних терас, на кожній грані створені сходи з 91 сходинкою. Нагорі розташований храм заввишки шість метрів, де проводилися жертвопринесення.
Якщо ляснути в долоні біля підніжжя храму, луна повернеться зі звуком, схожим на щебетання птаха кетцаль, який вважався священним у майя. Двоє фізиків змогли відтворити цей трюк. Для цього вони досліджували оцифрований звук плескоту в долоні, що відбивається від кожної сходинки. Вони з'ясували, що в процесі «проходу» звуку сходами створюється затримка у дві мілісекунди. При додаванні безлічі звукових хвиль з такою затримкою виникає ефект «частотної греблі».
Давні будівельники вдавалися до створення незвичайних акустичних ефектів посилення враження людей, які відвідували релігійні місця.