Сьогодні сумка є фактично у кожної пересічної людини, а дехто взагалі збирає цілі колекції. В сучасному світі важко когось здивувати такою повсякденною річчю як сумка жіноча через плече або ж шкіряна чоловіча сумка. З часом з'явилося чимало різних модифікацій і моделей, а щороку випускаються все нові і нові дизайни. Але з чого усе почалося? В цій статті розберемо з Вами як було винайдено першу сумку і як вона перетворилася в те, що ми бачимо сьогодні в усіх торгівельних центрах і модних бутіках.
Все почалося з кишень і мішечків
Історія виникнення сумок налічує близько шести тисячоліть. Що не дивно, оскільки за всіх часів людям потрібно було в чомусь зберігати та переносити гроші та різні дрібниці. Вчені вважають, що першими сумками насправді були кишені, одяг із якими з'явився у XVII столітті. Ними прикрашали камзоли, жилети, а згодом і штани.
Хоча ще задовго до появи кишень на одязі, монети чи інше необхідне приладдя зберігали в мішечках. Жінки вважали за краще носити їх під спідницею (в наш час жінки продовжують ховати гроші в прихованих від сторонніх очей місцях), а чоловіки вішали їх на пояс. У середні віки такі мішечки називалися «кишеньки для добра» або «омоньєри». Крім них, часто із собою носили ще й маленькі шкіряні мішечки для дрібних монет. Вони були прикрасою придворного туалету.
Модернізація мішечків
У XV-XVI століттях мода на мішечки зробила крок далі, їх вже робили різними за розміром – від найменших до досить містких. При ходьбі монети в них дзвеніли, тож за звуком можна було визначити спроможність їхнього господаря. Коли з'явилися кишені, то чоловіки перемістили в них весь вміст своїх мішечків і відчували себе цілком комфортно. Жінкам кишень виявилося недостатньо, тому вони стали носити з собою мішечки-сумочки, куди складали всі необхідні дрібниці. Вже в ті часи такі сумки шили з різних тканин, що відрізняються формою та оздобленням. Їх розшивали бісером, прикрашали вишивкою та стеклярусом. Сумки перестали ховати і почали активно демонструвати як прикрасу елемент туалету.
У XVIII моду увійшли мереживні сумочки «помпадур», так їх назвали на честь фаворитки короля Людовіка XV. Вони були мішечками з круглим дном, горловина яких затягувалася тасьмою. Разом із «помпадурами» в моду входять приховані кишені, які вшивалися у спідниці.
Коли ж з'явилися сумки у звичному для нас вигляді?
Історія виникнення сучасних сумок починається за часів французької революції (кінець XVIII – початок XIX століття), коли зароджується нова мода, за якою жінки мали тримати кишені-сумки у руках, а чоловіки руки – в кишенях. Це нововведення призвело до того, що у представниць слабкої статі відпала необхідність у кишенях, монетницях, мішечках та інших подібних предметах. Все це їм заміняла невелика дамська сумочка, яку вони носили у руці.
В цей час не було масштабного виробництва сумок. Вони робилися окремими майстрами, зазвичай, на замовлення. Але ситуація згодом змінилася. Так, з середини до кінця XIX століття, за часів правління королеви Великобританії Вікторії, були відкриті фабрики з виробництва сумок (наприклад: Hermès і Louis Vuitton). З цього періоду їх почали випускати у великих кількостях. Разом з тим, сумки ручної роботи продовжували цінуватися вище за промислові зразки, але дозволити їх собі могли тільки дуже заможні люди, оскільки вартість була досить високою.
У ХІХ столітті на сумках стали робити застібки-замки, а ось поширені сьогодні застібки-блискавки з'явилися лише у ХХ столітті. Тоді правила хорошого тону зобов'язували, щоб колір сумочки збігався з іншими аксесуарами в костюмі, тому підібрати її правильно було досить непросто. Суворі сумки правильних геометричних форм вважаються класикою, до того ж вони досить універсальні.
ХХ століття остаточно і беззастережно визнало сумочки, так само як і штани в жіночому гардеробі, короткі спідниці та стрижки. 4 жовтня у Великій Британії навіть відзначають спеціальне свято – Національний день сумок.
Становище жінки у суспільстві кардинально змінилося, і, можливо, тому, враховуючи нові потреби жінок, почали з'являтися великі сумки. Мода на цей предмет гардероба завжди стрімко змінювалася – то популярні мініатюрні сумочки на тонкому ремінці чи ланцюжку, то, навпаки, великі.
На сьогоднішній день існує понад 40 видів сумок на будь-який смак: клатчі, багети, саквояжі, шоппери, рюкзаки, барсетки тощо. Сумка стала невід'ємною частиною нашого повсякденного життя – не лише корисною річчю, куди ми кладемо все: від косметики до покупок у магазині, а й модною прикрасою до стильного образу.