Ми бачимо кров досить часто, але насправді мало знаємо про неї. Ці факти справді вас здивують.
1. Як з'явилися групи крові
В 1901 році Карл Ландштейнер відкрив метод визначення групи крові, спостерігаючи, як кров різних людей застигає при змішуванні. Цей метод привів до класифікації груп крові та поділу їх на чотири категорії: група 0 (I), група A (II), група B (III) та група AB (IV).
2. Скільки всього класифікацій груп крові?
Ця система не є унікальною. В даний час існує 33 класифікації, визнані Міжнародною асоціацією переливання крові, включаючи Лютеранську, Бомбейську, Даффі та навіть «ОК».
3. Чим відрізняються групи крові?
Групи крові характеризуються набором різних молекул лежить на поверхні еритроцитів. Якщо ці молекули не збігаються у донора та реципієнта, після переливання крові може виникнути потенційно смертельна імунна реакція.
4. Рідкісні групи крові
Деякі групи крові зустрічаються дуже рідко або існують лише у певних етнічних групах; група 1 – найпоширеніша група крові у світі, її носіями є близько 45% населення. Друга група крові найпоширеніша у європейців, які становлять 35% населення світу; третя група зустрічається в 13% людей, а четверта – в 7%.
5. Унікальна група крові
Четверта група крові (АВ) – наймолодша і, згідно з однією з теорій, є результатом індоєвропейської та монголоїдної домішки.
6. Кров тварин
До відкриття груп крові лікарі експериментували з переливанням крові між людьми та тваринами. У грудні 1667 року лікар Жан-Батист Дені перелив людині телячу кров у спробі вилікувати його психічне захворювання. Після другого переливання пацієнт страждав на рвоту і біль у нирках, а його сеча стала чорною. Після третього переливання людина померла. Однак було встановлено, що його отруїли миш'яком, а не кров'ю, і лікаря виправдали.
7. Хто такі гемофіли?
Гемофіли – це істоти, які смокчуть кров тварин та людей. Існує близько 14 000 видів таких комах.
8. Що таке гемофілія?
Гемофілія – це спадкове захворювання, спричинене порушенням згортання крові. Гемофілія А – дефіцит основних білків у крові – є найбільш поширеною формою захворювання, складаючи близько 85%, порівняно з гемофілією В. Захворювання викликає кровотечі у суглобах, м'язах та внутрішніх органах. В даний час хворих на гемофілію лікують переливанням концентрованих препаратів фактора згортання, виготовлених з донорської крові.