Під час розкопок у китайській провінції Гірін вчені натрапили на 25 незвичайних кістяків, у половини з яких сильно деформований череп. Останки належать як дорослим, і дітям. Вік знахідок дуже різний: «наймолодший» скелет датований приблизно 5 тисячами років, тоді як найбільш «давній» – 12 тисячами років.
У похованні дитини, яка мала витягнутий череп, археологи знайшли керамічні вироби та інші цінні артефакти. Поруч лежала жінка, разом з безліччю прикрас, виготовлених з раковин. Археологи дійшли висновку, що дивна форма черепа – це не природна аномалія, а навмисна модифікація. Мабуть, це ознака того, що людина належала до вищих верств суспільства. У такій практиці немає нічого дивного. Зокрема її використовували індіанці майя. Але з'ясувалося, що у Китаї вона зародилася на кілька тисячоліть раніше.
Вчені припускають, що череп деформували ще в дитячому віці, коли кістки м'які і пластичні. З цією метою голову замотували тканиною. Як зазначають автори дослідження, район, де виявили незвичайні скелети, можна вважати колискою для жителів не лише Китаю, а й Кореї, Японії та навіть Американського континенту. Разом із міграцією населення міг поширитись і культ деформованих черепів. Проте самі дослідники не поспішають називати Східну Азію батьківщиною дивної традиції. Можливо, до цієї ідеї різні племена первісних людей дійшли незалежно один від одного.