Жахлива історія артефактів із лондонських музеїв.
Дослідники з університету Чикаго проаналізували колекцію бронзових тавр із Британського музею та Музею єгипетської археології Петрі в Лондоні.
Десять клейм було знайдено разом із кількома стародавніми текстами та ілюстраціями, ці вироби створені між 1292-м та 656 роком до нашої ери, вважають археологи.
Раніше інструменти відносили до ряду інших подібних печаток для таврування великої рогатої худоби та коней.
Ця практика відома фахівцям, у тому числі з малюнків стародавніх єгиптян. Проте досліджувані мітки привабили вчених своїм розміром. Вони настільки малі, що їх не можна використовувати для великої рогатої худоби чи коней.
«Сучасні рекомендації щодо таврування худоби вимагають тавра завдовжки не менше 10,6 сантиметра, щоб шрам не ставав нерозбірливим у міру зростання теляти – проблема, про яку, мабуть, знали і давні єгиптяни», – Елла Карев, автор дослідження, єгиптолог з університету Чикаго.
Мітки з британських музеїв приблизно втричі менші, ніж тавра для худоби. У дослідженні автори спиралися на арамейські та єгипетські тексти та зображення, де згадувалася практика використання чогось подібного. Вчені не знайшли доказів того, що таврували таких дрібних тварин, як кози. Проте виявили численні свідчення таврування людей.
Писання у Стародавньому Єгипті містять інформацію про «маркування» рабів та військовополонених. Насамперед вчені припускали, що йшлося про татуювання. Але, наприклад, на різьбленні Медінет-Абу (1185 р. до н. е.), знайденою на околицях Луксора, мітки не схожі на татуювання. Дослідники розглянули розпечені невеликі печатки в переносному обігрівачі.
За висновками вчених, такі тавра використовувалися в Стародавньому Єгипті лише для іноземців. Найчастіше це були раби та солдати. Причому рабів як купували, так і продавали разом із землею, як кріпаків. Власники могли давати їм посаг для шлюбу, викуповувати їх та звільняти.
Тоді підневільна людина могла стати звичайним членом суспільства та єгиптянином, взяти нове ім'я, одружитися або вийти заміж за вільного, просуватися по службі. Однак тавра назавжди залишалися з ними, говорячи про те, що вони чужинці.