- Архіпелаг Шпіцберген досить великий – площа його перевищує 61,000 км², а це приблизно вдвічі більше за площу таких країн, як Бельгія та Вірменія.
- На всьому Шпіцбергені, який розмірами перевершує багато країн світу, живе близько 3000 чоловік.
- У більшості країн архіпелаг називається саме "Шпіцберген", але норвежці звуть його інакше - "Свальбард".
- Архіпелаг складається з трьох великих островів, семи відносно невеликих, а також багатьох дрібних острівців і скель, що просто "стирчать" з води. Найбільший із островів, Західний Шпіцберген, має площу в 37,673 км², і на нього припадає більше половини від загальної площі архіпелагу.
- Більше половини площі Шпіцбергена, близько 35,100 км², займають льодовики. Вони повільно стікають зі схилів розташованих тут гір, найвища і яких, гора Ньютон, має висоту 1713 метрів.
- Білих ведмедів на Шпіцбергені більше, ніж людей – близько 4000 особин. Іноді вони становлять загрозу, коли виходять до людського житла, тому місцевим жителям доводиться бути дуже обережними.
- Дві третини території архіпелагу відносяться до природних територій, що охороняються, тобто є заповідною зоною. Це робить Шпіцберген найбільшою природною територією, що охороняється, у всій Європі.
- Розташований архіпелаг за Полярним колом, тому клімат тут відповідний, арктичний. Однак його сильно пом'якшують теплі морські течії, і взимку в материковій частині Канади температура повітря на тій же широті приблизно на 20 градусів нижче. Рекордні температури тут становлять -46,3°C та +24,5°C.
- Тут є полярна ніч, полярний день і, звичайно, полярні сутінки. Полярна ніч тут триває близько 4 місяців – 120 днів, полярний день – тиждень довше, 127 днів. Решта року припадає на сутінки.
- Офіційно Шпіцберген увійшов до складу Норвегії лише 1925 року. До цього острів фактично вважався нічиїм, хоча на ньому вже існували окремі поселення.
- Сніг та лід тут іноді бувають червоного та рожевого відтінків. Цей дивовижний ефект викликаний мікроскопічними червоними водоростями, які через збіг різних факторів час від часу починають особливо активно розмножуватися. Такий самий ефект іноді можна спостерігати й у різних горах.
- На Шпіцбергені іноді трапляються землетруси, щоправда, не надто сильні, до 4-5 балів за шкалою Ріхтера. Вчені стверджують, що для цього регіону гранична сила землетрусів може досягати 6-7 метрів.
- Більшість Шпіцбергена вкрита снігом більшу частину року, так що автомобілів тут майже немає - користуватися ними тут не дуже зручно. Набагато практичніше та зручніше використовувати човни та снігоходи, яких тут дуже багато.
Шпіцберген: ТОП-13 фактів про архіпелаг
Андрійченко Олег02133Країни та містаНорвегія • факти про все на світі • Шпіцберген
30
Червня
2022