Класична гітара – це незмінний інструмент в руках академічних, джазових, фолк та рок-музикантів. Своїм прекрасним звучанням вона зобов'язана не тільки конструкції та дереву, але й струнам. Історично склалося, що на класичну гітару встановлюються тільки нейлонові комплекти. Класика просто не розрахована на сильний натяг металевих струн, вони швидко виводять даний інструмент з ладу.
Кожен гітарист (новачок чи досвідчений музикант) обов'язково стикається з питанням вибору комплекту. Від цього залежить і комфорт, і звучання інструменту.
Різновид комплектів
Першою важливою характеристикою являється ступінь натягу. В залежності від цього показника розрізняють три основні типи струн:
- Low Tension – комплекти з найменшим зусиллям, характеризується простотою гри, що особливо важливо для новачків;
- Medium – струни середнього натягу;
- High (Strong) Tension – найбільш жорсткі комплекти.
Ступінь натягу прямо впливає на характеристики звучання струн. Low Tension комплекти дуже легкі в процесі гри, але мають приглушений, ненасичений звук. За легкість доведеться поплатитись звучанням, проте для навчання – це найбільш оптимальний варіант. Деякі професійні гравці спеціально вибирають Low Tension струни для гітари, оскільки вони ідеально підходять для легато.
В асортименті також можна зустріти набори extra-light tension (супер легкі) і extra-hard tension (супер сильні), а також струни з різною ступінню твердості. Такі набори мають індивідуальні характеристики і їх обов'язково треба послухати перед встановленням.
High (Strong) Tension навпаки – яскраві, виразливі та нагадують металеві. Однак жорсткість самих струн вимагає достатніх навиків від гравця.
Матеріал струн
Матеріал – друга важлива характеристика. Назва «нейлонові» струни правильна, але не повною мірою розкриває суть таких комплектів. Сучасні варіант можуть традиційно виготовлятись із чистого нейлону, який дає м'який, співочий звук. Другий в списку – ректифікований нейлон. Дає прозорий, чистий тон гітари.
Більш сучасний варіант – карбонове волокно. Вони мають менший діаметр і забезпечують яскравість гри.
Для басових струн характерне покриття із:
- мідь-бронза – дзвінкий звук гри;
- посріблена мідь – більш делікатний тон;
- струни зі сталевим стрижнем і латунною, бронзовою обмоткою – більш екзотичний варіант для окремих технік гри.
На практиці, золота середина представляє собою набір середньої жорсткості. Однак для точного підбору (особливо матеріалу струн) необхідно особисто випробувати всі варіанти – це найкращий метод.