Прісноводні риби з ряду Араваноподібні. Поширені у водоймах тропічної Африки та ріці Ніл.
Для давніх єгиптян були предметом поклоніння, їх часто зображували. Цю рибу не можна було споживати, оскільки її вважали однією з трьох риб, звинувачуваних у тому, що вони з’їли одну з частин тіла Осіріса і так завадили Ісіді зібрати всі розкидані частини тіла її чоловіка.
Види цього роду зазвичай досягають завбільшки 9–50 см, найбільші – до 1,5 м. Хвостове стебло вузьке, хвостовий плавець глибоко роздвоєний. Спинний та анальний плавці зазвичай розміщені в задній частині тіла один навпроти одного. Форма рила досить мінлива, часто воно витягнуте, має вигляд хобота.
Харчуються дрібними безхребетними, що мешкають у мулі. Для орієнтування у просторі, пошуків корму та виявлення хижаків використовують власне електричне поле, яке генерується м’язами. Здатні видавати звуки.
Найяскравіша риса мормірових – це, звичайно, їхній «хобот».
Гнатонем Петерса, або нільський слоник, або убангі (Mormyrus petersi), був виявлений у Старо-Калабарській річці. Дуже поширений у центральній та західній частині Африки. Віддає перевагу вкритим густою рослинністю ділянкам річок з невеликою течією та каламутною, темною водою.
Характерна особливість – нижня губа, що нагадує хоботок. Цей орган має безліч нервових закінчень і може виробляти слабкі електричні імпульси, що дає рибам змогу орієнтуватися в каламутній воді, шукати їжу, партнера та виявляти небезпеку.
Нільський слоник – дуже поширений у Західній Африці вид риб, що досягає близько 35 см завдовжки.
Забарвлення тіла темно-брунатне, практично чорне.