Належить до родини В’юркові. Ареал поширення – північні країни. Характеризуються загостреними крилами та вилоподібним хвостом. Довжина тіла близько 15 см, розмах крил до 26 см; вага майже 20 г. У нашої коноплянки спинка та плечі бурі, а черевце й покривні пера хвоста – білі. У весняному оперенні в самця тім’я, лоб та груди яскравого кармінового кольору.
Населяє вона всю Європу та Передню Азію, віддаючи перевагу горбистим місцевостям.
З наших в’юрків коноплянка належить до наймиловидніших, найпривабливіших птахів, не кажучи вже про її голос, завдяки якому коноплянка набула популярності серед шанувальників кімнатних птахів.
Це товариський, добрий, спритний і доволі боязкий птах, який поза періодом розмноження завжди тримається маленькими або великими зграями. Політ коноплянки легкий, швидкий, поривчастий; по землі коноплянка також стрибає досить вправно. Спів її – один з кращих у в’юрків і нагадує ніжні звуки флейти; самці, спіймані молодими, легко навчаються наслідувати спів інших птахів. Спорудження гнізда вона розпочинає вже в квітні, вибираючи для цього узлісся, а також окремі кущі.
Годується коноплянка майже виключно насінням, та все одно її ніде не вважають шкідливою, оскільки основну масу їжі постачають їй бур’яни. Коноплянку справедливо визнають одним з найулюбленіших кімнатних птахів, оскільки вона невибаглива і старанно співає майже цілий рік.