Є в Британії одне римське місто, яке збереглося краще за інші, – Роксетер. Воно було таким же великим, як Помпеї в період розквіту, і нещодавно під час розкопок тут виявили кілька монументальних будівель: форум, ринок, залишки «банної базиліки», що слугувала громадським центром, навчальним закладом, офісом і торговим центром одночасно. Але на цьому археологи розкопки не зупинили. Деталі, які вони знаходять зараз, суттєво менші, але не менш вражаючі. Одна з подробиць античного життя на Альбіоні проливає світло на болючу процедуру підготовки гладіаторів.
Продовжуючи вивчати 2000-річне поселення, археологи виявили, що стародавні римляни слідкували за собою не гірше за сучасних дівчат і чоловіків. Тільки у них не було засобів, якими володіємо ми, тому косметичні процедури часом були вкрай болючими.
На доказ цього вчені пред'являють 50 пінцетів, виявлених на розкопках Роксетера. Як повідомляється на сайті британської державної Комісії з історичних будівель і пам'яток Англії English Heritage, це свідчить про те, що римляни були одержимі вищипуванням волосся в пахвовій зоні.
Чому саме там? Тут у археологів пояснення просте. По-перше, у римській Британії видалення волосся на тілі було звичайною справою як для чоловіків, так і для жінок. По-друге, Стародавній Рим славився гладіаторами. А вони мали бути повністю готовими перед виходом на арену. Ну а як іще, якщо з'являєшся на публіці в мінімумі одягу, граючи кожним м'язом? Жодна волосинка не повинна приховувати видатні риси.
Ще один доказ, який навели археологи на підтримку своєї теорії, – лист Сенеки своєму другові, в якому він скаржився на галас, що виникає в громадських лазнях унаслідок видалення волосся. Філософ зазначав, що гладіатори голосно кричали, коли видаляли волосся під пахвами «тонким вискубувачем», і ці крики ніколи не припинялися, «окрім тих випадків, коли гладіатор робив свою роботу і змушував кричати когось іншого».
Можна, звісно, скільки завгодно сумніватися в тому, що гладіатори витрачали час на таку болючу депіляцію, і взагалі засумніватися, що в стародавній Британії влаштовували подібні єдиноборства, але нещодавно історики встановили: ці жорстокі розваги справді прикрашали будні на Туманному Альбіоні дві тисячі років тому.