Крихти циркону можуть розповісти, як формувався нинішній вигляд Землі.
До цього моменту вважалося, що рання історія Землі потонула в хитких пісках часу, проте вченим вдалося знайти її сліди у крихтах циркону.
Вчені зможуть дізнатися більше про розвиток біосфери, еволюцію континентів та утворення мінеральних ресурсів Землі. Про це пише ScienceAlert з посиланням на дослідження, опубліковане в журналі Earth and Planetary Science Letters.
Вчені вважають, що циркон міг утворитися при зіткненні плит – завдяки високій стійкості до ерозії вік мінералу становить мільярди років.
«Пляжі світу – свідки геологічної історії Землі. У кожній піщинці зашифрована історія мільярдів років Землі, і наша методика допомагає здобути цю інформацію», – розповів геолог Австралійського університету Кертін Майло Бархам.
Аналізуючи вік зерен циркону, можна реконструювати геологічні події, що сталися раніше за їх утворення. Так, вчені проаналізували різні відкладення циркону на західному та східному узбережжях Південної Америки.
На західній стороні було знайдено молоді зразки – вони утворилися внаслідок руху тектонічних плит, що спричинили землетруси та виверження вулканів в Андах. А на східному узбережжі, де виявились і старі, і молоді зерна, такої активності не відбувалося.
Новий підхід дозволить реконструювати динаміку руху тектонічних плит у різні періоди історії нашої планети, сподіваються австралійські геологи.