Готуючись до поїздки в іншу країну, варто заздалегідь дізнатися багато про що. І не тільки про те, що подивитися та яку їжу скуштувати, а й про те, як правильно поводитися та який вигляд мати, щоб не зачепити місцевих жителів. Насамперед це стосується одягу. Є цілком звичні для нас предмети гардероба, які виявляться недоречними і навіть поза законом в інших державах.
1. Міні-спідниці та короткі шорти
Найбільше заборон пов'язано з одягом, що оголює стегна і гомілки. Майже в усіх мусульманських країнах і жінки, і чоловіки повинні носити речі, що повністю закривають ноги.
Крім того, короткі спідниці заборонені в Камбоджі, Судані та Південній Кореї. А в Уганді чи Малаві дівчину в міні можуть навіть заарештувати.
Практично всі релігійні заклади – буддійські, індуїстські, православні та католицькі храми, а також музеї Ватикану і мечеті – забороняють вхід в одязі, що не прикриває коліна.
2. Сорочки та блузи з короткими рукавами
У багатьох місцях, що сповідують іслам, діють суворі обмеження на відкриті плечі. Жінки повинні носити блузки або кофти, а чоловіки – сорочки з довгими рукавами. При відвідуванні релігійних закладів руки також слід прикрити, хоча б до ліктя.
3. Головні убори
У державах, що живуть за законами шаріату, у дівчат не повинно бути видно волосся. У низці місць це всього лише рекомендація, але в Ірані, Афганістані, Бахрейні або Саудівській Аравії туристок без хустки або капелюха можуть оштрафувати. Також жінкам слід накинути хустку, входячи в православні храми. А чоловікам, навпаки, потрібно зняти головний убір.
4. Джинси
Навіть звичні повсякденні джинси в деяких випадках потрапляють під заборону. Наприклад, їх не можна носити в Північній Кореї, оскільки цей одяг безпосередньо асоціюється там зі США. Гольф-клуби Південної Африки також не допускають відвідувачів у денімі.
5. Камуфляж
Модні армійські забарвлення суворо заборонені для цивільних осіб у низці країн, наприклад, Південно-Східної Азії, Карибському регіоні та на Близькому Сході. У кращому разі поліція відправить недбайливого туриста переодягатися, а в гіршому – заарештує.
До Лондонського зоопарку не можна приходити у вбраннях з анімалістичними принтами. Так оберігають спокій тварин.
6. Взуття
До списку неприпустимого потрапляють й окремі види взуття. Приміром, в античних містах Греції не можна ходити на шпильках – так охороняють стародавні пам'ятки архітектури, які значною мірою розташовуються безпосередньо під ногами відвідувачів. А територією італійського Чінкве-Терре заборонено гуляти в пляжних шльопанцях, на порушника чекає штраф. Цього разу бережуть самих туристів: вони можуть посковзнутися на камінні й отримати травми.
На острові Капрі не потрібно надягати черевики, що видають гучний шум. У японській Осаці не сідають за кермо в туфлях на платформі. А в Португалії в громадських місцях вважається вкрай непристойним роззуватися. І, навпаки, взуття належить знімати перед входом у буддійські та індуїстські храми, а також мечеті.
7. Шкіряні речі
За правилами, в індуїстських і джайнських релігійних спорудах категорично заборонені всі шкіряні речі. Це стосується не лише одягу, а й аксесуарів, тому для візиту краще брати з собою текстильні сумки та гаманці.
8. Купальники
Практично в усьому світі в купальниках рекомендується перебувати тільки на пляжі, а для відвідування кафе і магазинів потрібно одягнутися. У країнах, що сповідують іслам, костюми для плавання дозволені виключно на території готелів: на обгороджених ділянках берега і біля басейну.
9. Образливі написи
Під час відвідування низки місць варто обережно ставитися до образливих (навіть жартома) написів на футболках та іншому одязі. Приміром, у мусульманському світі неприпустимі будь-які двозначні висловлювання на адресу Корану і вірян, у Таїланді не можна нешанобливо відгукуватися про короля.